Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Przasnysz.

W dniach 14-16 sierpnia 2020 roku w Garnizonie Przasnysz odbył się szereg uroczystości o charakterze patriotyczno – religijnym z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego, w której czynny udział brały delegacje i asysta honorowa 2. Ośrodka Radioelektronicznego.

 

14 sierpnia 2020 r. w 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, w których uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta. Na wstępie dowódca uroczystości ppłk Andrzej Kaliszewski złożył meldunek Dowódcy Ośrodka płk. dypl. Bogusławowi Postkowi. Dowódca po przywitaniu w okolicznościowym przemówieniu przypomniał znaczenie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, podziękował żołnierzom za wzorową realizację zadań i osiągnięcia w służbie. Zaproszonym gościom złożył wyrazy uznania za dotychczasową współpracę. Najbardziej zasłużeni żołnierze i żołnierze  rezerwy otrzymali odznaczenia oraz awanse na kolejne stopnie wojskowe.

Obchody Święta Wojska Polskiego zostały zwieńczone mszą świętą, która odbyła 15.08.2020 r. o godz. 10.00 w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, podczas której przedstawiciel Stowarzyszenia Rycerze Jana Pawła II złożył na ręce Dowódcy Ośrodka serdeczne życzenia oraz kwiaty.

15 sierpnia 2020 r. o godz. 17.00 w miejscowości Koźniewo Wielkie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość upamiętniająca polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami na północnym Mazowszu w sierpniu 1920 r., w której również uczestniczyli żołnierze 2 ORel. Uroczystość objął patronatem Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak.

16 sierpnia 2020 roku żołnierze 2. Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego zapewnili wojskową asystę honorową podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy zwycięstwa wojsk polskich w krwawej bitwie z wojskami bolszewickimi pod Sarnową Górą w dniach 16 – 20 sierpnia 1920 roku.

Uroczystości wzorem lat ubiegłych rozpoczęła msza św. w intencji poległych żołnierzy z udziałem pocztu sztandarowego 2. ORel i  pocztów organizacji kombatanckich, służb mundurowych i organizacji patriotycznych.

Uroczystości zwieńczyło złożenie przez liczne delegacje kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów wojny z 1920 roku.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
3 lat temu

Gdy patrzę na jednego z odznaczonych „weteranów” to pierwszą myślą jest wątpliwość – po której stronie byłby w 1920r. ??