Nowe dowody osobiste będą zawierały odciski palców.

Rząd przyjął zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Przygotowane przez MSWiA rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów UE.

 

Zamierzeniem rozporządzenia jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów przez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Akt ten nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości w tym m.in.: obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej.

Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.

Zmieni się zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.

 


 

Źródło gov.pl
Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
QWERTY
QWERTY
2 lat temu

Mogą dodać grupę krwi.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  QWERTY

A po co?

QWERTY
QWERTY
2 lat temu

Żeby ratownicy medyczni szybciej mogli określić grupę krwi podczas wypadku.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  QWERTY

A po co ratownikowi grupa krwi 🤔?