Nie daj się zaskoczyć pogodzie, czyli jak przygotować auto do zimy?

Zima to najtrudniejszy okres dla kierowców. W kilku punktach podpowiem jak przygotować auto, żeby nie zaskoczyły nas warunki atmosferyczne i żebyśmy mogli w pełni cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy.

1

Pierwszą i najważniejszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać to opony zimowe. Jest to jedyny element w samochodzie, który dotyka nawierzchni i odpowiada za drogę hamowania. Należy pamiętać, że opony wpływają na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Sygnałem do zmiany opon z letnich na zimowe powinna być dla nas temperatura utrzymująca się poniżej +7°C, dlatego nie czekajmy na pierwsze opady śniegu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że skuteczny bieżnik w zimówce musi mieć minimum 4 mm, a ogumienie, które ma ponad 7 lat, traci swoje właściwości.

Nic nam jednak po zimowych oponach jeśli będziemy mieli problem z odpaleniem auta. Akumulator w okresie zimowy to jeden z najczęstszych problemów. Jego sprawność przy zerowej temperaturze spada o 20 %, więc przed zimą warto zweryfikować jego kondycję. W wielu serwisach bezpłatnie można sprawdzi napięcie w akumulatorze oraz zmierzyć efektywność ładowania.

Przed nadejściem mrozów warto sprawdzić stan płynów w naszym samochodzie. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może doprowadzić do pęknięcia chłodnicy, więc jeśli mamy wątpliwości co do jego jakości lub dolewaliśmy do układu wodę, należy go bezwzględnie wymienić. Temperatura zamarzania płynu powinna wynosić około -37°C.
Nie zapominajmy okresowo kontrolować też stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach olej gęstnieje i jest gorzej rozprowadzany po silniku.

Chwilę uwagi warto też poświęcić na układ hamulcowy i jakość płynu hamulcowego, który jest silnie higroskopijny i z czasem traci swoje właściwości, co z kolei może doprowadzić do gorszej sprawności hamulców.
Zadbajmy też żeby nie zaskoczyły nas mrozy i wcześniej wymieńmy płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też warto przed zimą wymienić wycieraczki.

Nie zapomnijcie aby zawsze mieć w aucie skrobaczkę do szyb lub odmrażacz! Jego zaletą jest to, że nie rozstawia mikro rys na szybie w przeciwieństwie do skrobaczki. Czasami jednak problem stanowi zamarznięty zamek, dlatego odmrażacz warto trzymać poza autem.

2

Kolejnym problemem są przymarzające gumowe uszczelki. Przed zimą warto nasmarować je specjalnymi preparatami na bazie silikonu lub wazeliny technicznej. Pomoże nam to ustrzec się przed kłopotami z otworzeniem auta i uszkodzeniem uszczelki.

Wnętrze naszego auta również możemy przygotować przed sezonem zimowym. Welurowe dywaniki nie sprawdzą się zimą. Przede wszystkim przepuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną i powoduje parowanie szyb po nagrzaniu auta. Gumowe dywaniki nie są drogie i bez trudu usuniemy z nich nagromadzoną wodę.

Monika Stypułkowska

www.facebook.com/GwP-Moto

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments