Muzeum Historyczne w Przasnyszu: „Przaśny miód w przaśnym grodzie”

W dniu 17 października w Muzeum odbyły się warsztaty bartnictwa. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu przy współpracy z Bractwem Bartnym. Projekt „Przaśny miód w przaśnym grodzie” sfinansowany został przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie.
Zawód bartnika był najstarszą formą pszczelarstwa w Polsce, a samo bartnictwo od 14 października 2016 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ze względu na sąsiedztwo obszarów puszczańskich, także Ziemia Przasnyska miała licznych przedstawicieli tego rzemiosła. Świadczy o tym nazwa miejscowości Bartniki, odległej od Przasnysza o 3 km, która jest po raz pierwszy wzmiankowana już w 1239 roku. Według lustracji dóbr królewskich z 1564 r. również w samym Przasnyszu zamieszkiwali bartnicy, a twórcą pierwszego prawa bartnego tzw. „Ciechanowskiego prawa bartnego” z 1559 r. był starosta przasnyski Krzysztof Niszczycki.
Podczas spotkania ze współczesnymi bartnikami dzieci miały możliwość poznać historię tej profesji, obejrzeć dawny strój bartnika oraz narzędzia wykorzystywane przy pracy. Uczestnicy mieli również okazję uczestniczyć w pokazie drążenia barci w naturalnym pniu podarowanym jako pomoc dydaktyczna przez Nadleśnictwo Przasnysz. Dodatkową atrakcję stanowiła degustacja miodu.
Warsztaty nawiązywały do multimedialnej wystawy stałej „Złoty wiek Przasnysza”, na której m. in. prezentowane jest zagadnienie bartnictwa przasnyskiego.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments