Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu na Kongresie Zdrowia Psychicznego

7 czerwca w Warszawie odbył się III Kongres Zdrowia Psychicznego, na którym obecni byli pracownicy przasnyskiego  MOPS. Na forum poruszone zostały bardzo ważne kwestie związane z ochroną, wspieraniem i leczeniem zdrowia psychicznego.

 

Inicjatorami Kongresu Zdrowia Psychicznego są prof. Jacek Wciórka, prof. Andrzej Cechnicki i dr Marek Balicki, a bezpośrednim organizatorem Fundacja eFkropka.

W Kongresie biorą udział ludzie z całej Polski. Występują psychiatrzy, specjaliści i asystenci zdrowienia czyli osoby, które przeszły  kryzys psychiczny i potrafią dzielić się swoimi doświadczeniami z osobami , które potrzebują wsparcia. Ważnym tematem kongresu było tworzenie nowych Centrów Zdrowia Psychicznego dzięki którym bez skierowań i bez kolejek można uzyskać indywidualne formy pomocy psychologicznej, terapeutycznej, psychiatrycznej w zależności od potrzeb. Usługi realizowane są w poradni, w domu, oddziale dziennym lub szpitalnym. Osoba potrzebująca wsparcia psychiatrycznego i terapeutycznego dostaje bezpłatną pomoc natychmiast . Obecnie  istnieją 33 tego typu ośrodki w Polsce.

– Bardzo interesujący referat pn. „Język i zdrowie psychiczne”  wygłosił prof. Jerzy Bralczyk zwracając uwagę na stygmatyzującą rolę słów w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Na scenie pojawiła się także  znana pisarka Katarzyna Grochola z bardzo ważnym i poruszającym przemówieniem  dotyczącym samobójstw w Polsce. Głos zabrała również  Dyrektor przasnyskiego MOPS  Joanna Cieślik kierując pytania dotyczące roli pomocy społecznej w działaniach Centrów Zdrowia Psychicznego. To był ważny i obfitujący w ciekawe informacje  dzień dla uczestników Kongresu – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

 

ren


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments