Miasto Przasnysz planuje wybudować centrum opiekuńczo – mieszkalne. Wiemy gdzie

Obecnie Miasto Przasnysz, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, przygotowuje dokumenty do złożenia wniosku na budowę i wyposażenie centrum opiekuńczo – mieszkalnego. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.

 

W ramach programu „Centra opiekuńczo – mieszkalne”, ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, możliwe jest otrzymanie, na podstawie złożonego wniosku, środków finansowych na poziomie 100%, przeznaczonych na budowę oraz wyposażenie Centrum.  Środki na tworzenie i utrzymanie centrów opiekuńczo-mieszkalnych pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.

 

Centrum opiekuńczo – mieszkalne w Przasnyszu przeznaczone będzie dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności; stworzy im warunki do pobytu całodobowego i dziennego.

– Osoby te, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), powinny mieć zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. Wspólny pobyt uczestników w Centrum ma za zadanie wpłynąć pozytywnie na procesy uspołecznienia i nawiązywania relacji interpersonalnych oraz pozwolić na podejmowanie przez osoby niepełnosprawne aktywności – powiedziała nam dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy w Przasnyszu Joanna Cieślik.

Miasto stoi na stanowisku, że wdrożenie tego typu rozwiązań poprawi sytuację osób niepełnosprawnych, dając im szansę na samodzielne, godne  i niezależne życie.

 

Gdzie ma powstać Centrum?

– Lokalizacja przasnyskiego centrum opiekuńczo – mieszkalnego planowana jest na działce położonej przy ulicy Magnolii, za budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Zakładamy, że w Centrum utworzone zostanie dziewięć miejsc całodobowego pobytu oraz 11 miejsc przeznaczonych na pobyt dzienny – wyjaśnia Joanna Cieślik.

 

Jak uzupełnia dyrektor przasnyskiego MOPS, projektowane Centrum wpisuje się i będzie stanowiło dopełnienie przasnyskiego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Jego elementami są oddziały integracyjne w przedszkolach i szkołach, placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży, Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej w Przasnyszu.

Obecnie Miasto Przasnysz wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przygotowuje dokumenty do złożenia wniosku na budowę i wyposażenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego.  Oby się udało!

 

M. Jabłońska


 

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec Magnolii
Mieszkaniec Magnolii
19 dni temu

Oby się nie udało!!!

Antyfan.
Antyfan.
19 dni temu

Szczerze współczuję mieszkańcom osiedla Magnolii. Sam mam dom nie daleko ulicy Zawodzie od strony ulicy Słowackiego. Z tym “osiedlem” dzieli mnie dosłownie 300 metrów. Każdy wie o kogo chodzi i co tam się dzieje.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu

Czy Ty tumanie umiesz czytać? Chodzi o osoby niepełnosprawne. Co chciałbyś z tymi ludźmi zrobić? Wysłać do Treblinki, jak pewien wąsaty Austriak?

Grab
Grab
19 dni temu

Raczej nie przeczytali tylko zasugerowali się chwytliwym tytułem – myślą że to drugie baraki będą xD takie mamy społeczeństwo właśnie

allon
allon
19 dni temu
odpowiada  Grab

Piękna inicjatywa,wszyscy kiedyś będziemy starzy ,zchorowani i zapewne taka opieka bedzie niezbędna Aludzie starzy nie powinni nikomu przeszkadzać

Konował
Konował
18 dni temu

Aleś zadziałał. Żebyś nie musiał tam mieszkać

Ddd
Ddd
19 dni temu

Dom dla wybranych niepełnosprawnych.Ciekawe kto tam zamieszka.?