
Metodą „na policjanta” próbowali oszukać siedmiu seniorów.
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie siedmiu zgłoszonych przypadków usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”. Do zdarzeń doszło wczoraj, 28 lutego. Sprawcy podawali się za policjantów i mówił by przekazać im pieniądze.
Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, nieznani sprawcy usiłowali dokonać oszustwa metodą na policjanta. Sprawcy dzwoniąc z zastrzeżonych numerów telefonów, na telefony stacjonarne mieszkańców Mławy w wieku 64 – 83 lata podawali się za funkcjonariuszy Policji i informowali o prowadzonych rzekomo działaniach, polegających na zatrzymaniu pracowników banków, którzy mieli wypłacać pieniądze z kont zgłaszających. Przekonywali również do zakładania bankowych kont internetowych. W siedmiu zgłoszonych przypadkach zamierzonego celu jednak nie osiągnęli z uwagi na postawę pokrzywdzonych.
Policja ostrzega – pomimo tak wielu apeli o ostrożność i komunikatów na temat sposobów działania oszustów metodą „na policjanta”, przestępcy wciąż okradają seniorów. Policja apeluje do rodzin osób starszych o to, by przypominali seniorom o zagrożeniu, omawiali z nimi przypadki oszustw i metody działania przestępców, tak by uwrażliwić seniorów i uchronić ich przed oszustami oraz utratą oszczędności.
Policja ostrzega i przypomina
– prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjna akcję;
– sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer 997 zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. Powiedz rodzinie o tej sytuacji.
– jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję.
– NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi.