Margines błędu urządzenia pomiarowego to 3 km/h, mandat już za przekroczenie prędkości o 1 km/h

W aktualnie obowiązującym taryfikatorze mandatowym, przekroczenie prędkości nawet o 1km/h podlega karze.  Tymczasem margines błędu pomiarowego urządzeń laserowych wynosi 3km/h.

 

– Z  rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2014 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego wynika, że urządzenia pomiaru prędkości mogą wykazywać poza laboratorium błąd rzędu 3 km/h na minus bądź na plus – informuje Jarosław Włodarczyk.

Rzecznik Praw Obywatelskich tymczasem zauważa, że i prędkościomierze pojazdów są obarczone marginesem błędu. Dlatego zwrócił się do MSWiA o zmianę przepisów w tym zakresie. Rzecznik  twierdzi, iż  winno się wziąć pod uwagę „marginesu błędu” i karać mandatami za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 3 km/h, a nawet od powyżej 10 km/h, gdyż w szczególnych sytuacjach błąd pomiaru wynosić może nawet 10 km/h.

 

– Problem szczególnie przybiera na znaczeniu, przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, za co jest zabierane uprawnienie do kierowania pojazdami. Dla przykładu, miernik laserowy potocznie zwany „suszarką”, wskaże przekroczenie prędkości o 51 km/h, a w rzeczywistości kierowca przekroczył prędkość o 48 km/h. Policja w takiej sytuacji zatrzymuje prawo jazdy – dodaje.

Dopuszczalny błąd pomiarowy w kontekście zaostrzenie kar dla kierowców w nowy taryfikatorze nabiera jeszcze większego znaczenia w przypadku osób tzw. „recydywy wykroczeniowej”.

Rzecznik Praw Obywatelskich słusznie zauważa, że „prawo, które uzasadnia, wymierzenie sankcji  za wykroczenie drogowe, powinno zawierać także gwarancję rozstrzygnięcia wątpliwości na korzyść obwinionego i to już w momencie ujawnienia.”

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
10 miesięcy temu

Gdyby nie Pan Włodarczyk, dalej była by wolna amerykanka dla policji

mieszkaniec
mieszkaniec
10 miesięcy temu

powiem więcej.. z im większej odległości wykonywany jest pomiar, tym plamka lasera jest większa i np. z 500m czy z 1000m może się okazać, że to wcale nie jest nasza prędkość. Warunki laboratoryjne jak najbardziej podają 3km/h, ale kierowca wystarczy, ze założy inne opony, większe felgi i jego licznik już potrafi przekłamać o kilka km/h, do tego warunki propagacyjne, atmosferyczne, zakłócenia, a my ślepo mamy wierzyć policjantowi, który zmierzył komuś/czemuś prędkość ?? więc wychodzi, że lepiej po mieście jeździć.. 40km/h Ekologia też jest ważna, że co przejście musimy się zatrzymać i ruszyć, a kłęby dymu z wydechu idą w atmosferę..… Czytaj więcej »

Franio
Franio
10 miesięcy temu
Reply to  mieszkaniec

Po to te mandaty bo przed wyborami trzeba dać laptopy, a 500+ to na gorzałkę dla seby i paznokcie dla jesyki 😁😁😁

Dekalb
Dekalb
10 miesięcy temu

Polska to stan umysłu-takich głupot nie ma w żadnym kraju unijnym…..

Amator
Amator
10 miesięcy temu

Płacenie za cudze błędy mamy wyćwiczone.