Małe sklepy padają jak muchy.

Jednym z efektów niedzielnego zakazu handlu miało być wsparcie drobnych przedsiębiorców w konkurencji z zagranicznymi sieciami handlowymi. Jak informuje GUS – grudzień był najgorszym miesiącem od lat. 9,5 tysiąca małych firm handlu detalicznego zniknęło z rynku. Przez poprzednich jedenaście miesięcy ubyło ich zaledwie 1,5 tys. Mali przegrywają z gigantami, a to oznacza, że sklepiki mogą odjeść w przeszłość. Niebawem cały handel w Polsce i w Przasnyszu zdominują zagraniczne sieci.

Mali handlowcy, których pozostało niewielu, z trudem utrzymują się na powierzchni. W Przasnyszu małych sklepów spożywczych, gdzie za ladą w niedzielę staje sam właściciel, jest coraz mniej. Pozostały nam jeszcze: „Zagaj”, wykorzystujący lokalizację na terenie najgęściej zaludnionego przasnyskiego osiedla, sklep spożywczy na ul. Piłsudskiego na wylocie na Mławę i Ciechanów. Pojedyncze maleńkie sklepiki są także na ul. Żwirki i Wigury, na osiedlu Wojskowym oraz przy torach na ul. Szosa Ciechanowska. Być może niedobitki są jeszcze czynne w pawilonach na ul. Orlika. To ostatni przedstawiciele tego, licznego kiedyś w naszym mieście, gatunku.

Ustawa o zakazie handlu miała pomóc małym firmom prywatnym, którym pozwolono handlować w niedziele. Stało się inaczej. Grudzień, kiedy supermarkety notowały gigantyczne wzrosty sprzedaży, okazał się gwoździem do trumny dla blisko 10 tys. małych polskich detalistów.

Oddamy niemal cały handel w obce ręce

Osiedlowe sklepiki nie wytrzymują konkurencji i to pomimo zakazu handlu. Ludzie zaczęli chodzić na większe zakupy pod koniec tygodnia do supermarketów, które kuszą rabatami, promocjami i programami lojalnościowymi. Natomiast mali sklepikarze nie wytrzymują tej presji. Trend jest wieloletni, ale w ostatnich latach przyśpieszył. Liczba podmiotów w branży skurczyła się od 2018 r. (będącym pierwszym rokiem z zakazem handlu w niedziele) o 22 tys.

Aby niebawem nie być skazanymi na Biedronki, Lidle i Żabki, kupujmy częściej u naszych małych, przasnyskich sprzedawców. Jeśli padną nieobjęte niedzielnym zakazem „maluchy”, a rząd dokręci śrubę otwartym w niedzielę Żabkom i sklepom na stacjach benzynowych, jedzenie w siódmy dzień tygodnia w Przasnyszu kupimy jedynie w punktach gastronomicznych. W celu kupna artykułów spożywczych możemy też próbować odbyć wycieczkę na wieś, ale także tam zawitała plaga upadłości.

Wraz z małymi sklepami padną małe hurtownie i niewielkie polskie firmy produkujące i przetwarzające żywność, których skala produkcji nigdy nie pozwoli, aby pojawiły się na półkach handlowych gigantów. To oznacza tylko jedno – zależność od kaprysów zachodnich koncernów.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
4 lat temu

Niestety tak jest i wcale lepiej nie będzie. Wszystko jest nastawione na dużo i tanio. Dla tych mniejszych, marże, zyski pozwalają wyjść na zero albo i nie, na zasadzie raz lepiej raz gorzej. Nie wiem w jaki sposób miał pomóc tym mniejszym zakaz handlu w niedziele. I chociaż to bardzo dobry pomysł, to argument że mniejsze sklepy na tym zyskają jest kompletnie nietrafiony. Małymi krokami oddajemy naszą gospodarkę w obce ręce. Polski przedsiębiorca czy duży czy mały ciągle uważany jest za złodzieja, oszusta, wyzyskiwacza a przede wszystkim bogacza którego trzeba łupić. Nawet mając duże pieniądze na otwarcie działalności to jako… Czytaj więcej »

Michał
Michał
4 lat temu

Czy osoba pisząc artykuł mieszka w Przasnysz? Znam trochę więcej sklepów.

Majka
Majka
4 lat temu
Reply to  Michał

A jaki ma sens wymieniać wszystkie sklepy w Przasnyszu? Nie to jest meritum.

Jarek
Jarek
4 lat temu

Toć obecnie rządząca partia jest najbardziej antypolską, więc jak wyborcy chcieli tak mają.
Dalej głosujcie na jedna partię pod 4 nazwami, POPISPSLD, a dalej nic się nie zmieni.

Deni Deni
Deni Deni
4 lat temu