Krzynowłoga Mała: Festynowe zmagania

 Krzynowłoski VII Festyn Rodzinny za nami. Miał dwie odsłony. Pierwszą – historyczną, czyli odsłonięcie pomnika Janusza Łosia, założyciela parafii Krzynowłoga Mała i sesja poświęcona historii i tradycji Krzynowłogi Małej. Druga to festyn nad zalewem Łoje. 

 Pomnik patrona

Stanął w centrum, w miejscu, gdzie kiedyś poprzedni system „obdarował” gminę działem wojennym. Teraz jego miejsce zajął rycerz księcia mazowieckiego Bolesława IV. Janusz Łoś dzierży miecz z orłem piastowskim na rękojeści lecz bez korony, bo wówczas to było Księstwo Mazowieckie. Autorem rzeźby jest Piotr Grabowski, miejscowy rzeźbiarz. Odsłonięcia dokonali: Adam Bacławski, Leonard Mikołajewski, proboszcz Jan Szewczuk i Piotr Łoś – potomek Janusza Łosia. Pomnik patrona gminy jest w rzeczywistości hołdem złożonym choćby rodom Chmielińskich, Borowych, Pszczółkowskich, Czarzastych, Rudzińskich, Morawskich, Kawieckich, Czaplickich czy Smoleńskich – co podkreślali obecni przy pomniku. Tym, którzy mimo wielu zawirowań historycznych wracali do swojego gniazda, odbudowali je i dalej budują w nadziei, że ich dzieciom będzie się żyło lepiej.

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Sesja historyczna

 

Odbyła się w sali gimnastycznej miejscowego zespołu szkół. Przybyło około 200 gości. Gościli między innymi – starosta przasnyski z żoną, radni – sejmiku mazowieckiego, powiatowi, gminni, wójtowie okolicznych gmin oraz reprezentacja rodziny Łosiów – potomków założyciela parafii. Jak wynika ze specyfiki sesji historycznej, jej bohaterami byli autorzy referatów. Adam Pszczółkowski w syntetyczny i błyskotliwie zreferował najstarsze dzieje krzynowłoskiej parafii i historię jej założenia. Dr Irena Kotowicz-Borowy zaprezentowała w skrócie procesy tworzenia się tradycji szlacheckiej na Ziemi Krzynowłoskiej i na Kresach Rzeczypospolitej. Piotr Kaszubowski przedstawił przemiany administracyjne Krzynowłogi Małej w XIX i XX wieku. Z wielkim zainteresowaniem zgromadzeni wysłuchali barwnej opowieści Piotra Szymona Łosia pt. „Łosiowie i ich siedziby”.

 

 

 

 

 

 


 

Ciekawym zamknięciem spotkania była „Historia Krzynowłogi Małej w 4 odsłonach” – spektakl teatralny przygotowany przez nauczycieli i uczniów krzynowłoskich szkół. Niemałe zaciekawienie wywoła wystawa fotograficzna – historia na wesoło autorstwa Marzeny Ulatowskiej i Wojciecha Jaworskiego, który był także moderatorem sesji.


 

 

 

 



 

Fiesta na Łojach

 

Choć nie była tak bogata jak poprzednimi laty, to każdy znalazł dla siebie coś miłego. Tradycyjne prezentacje artystów amatorów szkół gminnych zgromadziły przede wszystkim rodziców i przyjaciół. Wystąpiło kilkudziesięciu uczniów, którzy oprócz podstawowego obowiązku – nauki, rozwijają swoje talenty.


 

 

 

 


 

Śmieciowe zmagania

 

Jako że „rewolucja śmieciowa” nastąpić miała następnego dnia – 1 lipca, nauczyciele szkół gminnych przygotowali 4 konkursy – zabawy związane z segregacją śmieci. Był więc: bieg sztafetowy, by nie uronić ani kropelki wody; segregowanie plastikowych śmieci na czas; rzuty śmieciami do kosza, sztafeta – ziemia bez plastików. Wszyscy uczestnicy zawodów byli zwycięzcami i otrzymali nagrody – oczywiście kosze na śmieci, ufundowane przez wójta Krzynowłogi Małej.


 

 

 

 

 


 

W krainie bańki mydlanej

 

Program „Bańkolandia” był skierowany do najmłodszych uczestników festynu. Było więc puszczanie wielkich baniek mydlanych, malowanie twarzy, zabawy z klaunem, wspólne pląsy.


 

 

 

 

 


 

Krzynowłoskie talentyw natarciu

 

Tradycyjny już program artystyczny laureatów konkursów piosenki, recytatorskiego na szczeblu powiatowym oraz stypendystów wójta Krzynowłogi Małej zgromadził bardzo liczne grono widzów. Wystąpili: Aleksandra Czarzasta, Kamil Kukliński, Oliwia Jaśkiewicz, Angelika Gadomska i Julia Smolińska, Krystian Gadomski z partnerką w tańcu towarzyskim, Joanna Cichowska, Alicja Cichowska i Magdalena Gazda, Martyna Opalach, Magda Zamielska, Tomasz Jeliński i Marcin Czarzasty.


 

 

 

 

 


 

Eko-Wynalazcy i Moto Miss

 

W trakcie koncertu nagrodzono aż 62 uczestników i zwycięzców trzech konkursów związanych z ekologią. Były to konkursy: plastyczny – Segregujesz i malujesz, literacki – Nie zaśmiecaj swojego sumienia oraz EkoWynalazca – na model urządzenia do utylizacji odpadków. Tu 12 uczestników zgłosiło 5 projektów. Nagrody ufundowała gmina.

 

Natomiast Gminny Zarząd OSO RP w Dniu Dziecka ogłosił konkurs na Szkolną Miss Sezonu Motorowego 2013. W sesji zdjęciowej, którą wykonał Krzysztof Nowakowski, uczestniczyły najpiękniejsze krzynowłoskie gimnazjalistki. W głosowaniu uczniów i nauczycieli zwyciężyła Sylwia Adamska, Patrycja Hamska – vice Miss, Monika Kakowska – I vice Miss Aleksandra Czarzasta – II vice Miss.


 

 

 

 

 

 


 

Minirecital Weroniki

 

Oprócz nagród rzeczowych dla missek i zwycięzców konkursów była jeszcze jedna niespodzianka, tym razem muzyczna. Sprawiła ją Weronika Misiewicz, stypendystka wójta Krzynowłogi Małej i uczennica wydziału wokalnego na warszawskiej szkole muzycznej. Weronika w żywiołowo wykonała 3 utwory. Otrzymała gromkie brawa i uznanie widzów za coraz piękniejszy głos.


 

 

 


 

Dj Chester i Mega Dance

 

Oni po krzynowłoskich talentach przejęli scenę w we władanie. Po koncercie Mega Dance Dj Chester zawładnął sceną i zabawa trwała do godziny 2.00.


 

 

 

 

 

 


tekst: Bogusław Kruszewski

 

fot: Krzysztof Nowakowski


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments