ITD zainstaluje nowoczesne fotoradary. Będą fotografować również tył pojazdów

W styczniu ma zostać wybrany wykonawca, które zajmie się wymianą 247 wysłużonych fotoradarów. Nowoczesne urządzenia mają wykonywać czytelniejsze zdjęcia, a także fotografować tył pojazdu, co ma umożliwić karanie przekraczających prędkość motocyklistów.

 

W 2022 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego  ma zamiar wymienić na nowe aż 247 fotoradarów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 24 mln złotych. Obecnie wykorzystywane są 430 fotoradary. Dodajmy, że w powiecie przasnyskim znajdują się cztery z nich.

Wymiana istniejących urządzeń ma na celu zwiększenie ich skuteczności i efektywności podczas przeprowadzania działalności kontrolnej.

Zdjęcie wykonane przez nowe maszyny ma przedstawiać w bardzo czytelny sposób zarówno wizerunek osoby, która prowadzi pojazd, niezależnie od panujących w danej chwili warunków pogodowych, a także numery tablic rejestracyjnych. Dodatkowo możliwa jest ich rozbudowa o urządzenia dodatkowe, jak na przykład kamerę, która pozwoli zarejestrować zsynchronizowany obraz tyłu pojazdu.

 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, mimo zarządzania 430 fotoradarami na terytorium Polski, był bezradny w stosunku do przekraczających prędkość motocyklistów. Kierowcy jednośladów czuli się do tej pory bezkarni, ponieważ zdjęcia robione są z przodu, a więc nie ma szansy, aby było na nich widać tablice rejestracyjne pojazdu. To ma się zmienić, dzięki wymianie urządzeń kontrolujących, które wykonają fotografie także z tyłu.

Pomiary będą pobierane nawet na kilku pasach ruchu jednocześnie, co w większość przypadków nie było dotychczas możliwe.

W styczniu 2022 roku ma zostać wybrany wykonawca zadania. Na początku zostanie wymienionych około 100 urządzeń, pozostałe w późniejszych terminie.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 miesięcy temu

Czyli co? Skończy się pozdrawianie urzędasów środkowym palcem przez motocyklistów?

michał
michał
4 miesięcy temu

Budżet dziurawy jak sito to PiS musi kogoś wydoić, a najłatwiej wychodzi im zawsze z kierującymi.