Ile zarabiają nauczyciele w Przasnyszu? Dotarliśmy do sprawozdania.

Radni Miejscy jednogłośnie zaakceptowali sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w Przasnyszu w 2020 r. Choć we wrześniu rząd pochwalił się 6% podwyżką, a prócz pensji zasadniczej nauczycielom przysługują dodatki, rzeczywistość wcale nie wygląda bajecznie.

 

Ze sprawozdania wynika, że nauczyciel stażysta, a więc na najniższym stopniu awansu zawodowego od 1 stycznia do 30 sierpnia 2020 r. zarabiał na pojedynczym etacie 3.337 zł brutto. Po wakacjach zaczęła obowiązywać obiecana przez rząd podwyżka. Od 1 września 2020 r. nastąpił 6 proc. wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli, wzrosło również wynagrodzenie średnie, którego jednym z elementów jest wynagrodzenie zasadnicze

 

Po podwyżce kwota bazowa wyniosła 3 537,80 zł brutto i tyle wynosiło podstawowe wynagrodzenie nauczycieli stażystów w Przasnyszu. Oznacza to że pensja netto (na rękę) nieco przekraczała 2.500 zł miesięcznie. Warto dodać, że nauczycieli na pierwszym stopniu awansu zawodowego jest w naszym mieście najmniej. Tego typu etatów pomiędzy styczniem a końcem sierpnia było niespełna 8, w kolejnych miesiącach roku ich liczba spadła do ok. 2,5 etatu.

Nauczyciel kontraktowy, a więc osoba na wyższym od stażysty stopniu awansu zawodowego, pomiędzy styczniem a sierpniem zarabiał 3.704 zł, zaś po podwyżce 3.926 zł brutto. Liczba etatów dla nauczycieli kontraktowych w Przasnyszu wynosiła ok. 30.

Etatów nauczycieli mianowanych w naszym mieście w 2020 r.  było jeszcze mniej, bo nieco powyżej 20. Taki nauczyciel zarabiał w Przasnyszu 4.806 zł, zaś po podwyżce 5.094 zł brutto.

Zdecydowana większość nauczycieli
pracujących w Przasnyszu znajduje się na najwyższym stopniu awansu zawodowego, jest więc nauczycielami dyplomowanymi. Mają oni najwyższy wymagany poziom wykształcenia, czyli legitymują się tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Tego typu etatów w  naszym mieście jest niemal 130. Nauczyciel dyplomowany pracujący w publicznej szkole lub przedszkolu zarabiał do końca sierpnia 5.141 zł, zaś pomiędzy 1 wrześniem a 31 grudnia pobory na takim etacie wynosiły 6.509 zł brutto.

 

Prócz wynagrodzenia zasadniczego są jeszcze dodatki

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciele otrzymują też dodatki określone w Karcie Nauczyciela. Są to dodatki: za wysługę lat, funkcyjne (wynikające np. z pełnienia funkcji kierowniczej,  dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy czy konsultanta), motywacyjny, za uciążliwość pracy. Nauczycielom przysługują także nagrody: jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Określenie ile tak naprawdę zarabia nauczyciel w Polsce, wcale nie jest łatwe. Nauczyciele często pracują na więcej niż jednym etacie, a większość nagród i dodatków to kwestie bardzo indywidualne.

Serwis „wynagrodzenia” podaje, że nauczyciel dyplomowany, a więc będący na najwyższym stopniu w zawodzie zarabia od 4.030 do 5.190 zł brutto miesięcznie, czyli od 2,9 tys. do 3,7 tys. zł miesięcznie „na rękę”. To dane z badania przeprowadzonego przez serwis w styczniu 2020 na próbie 1010 ankietowanych.

Ze statystyk wynika, że z biegiem lat płace belfrów są coraz bliżej minimalnej krajowej, a oddalają się od średniej płacy w gospodarce. Szumnie ogłoszone przez rząd 6% podwyżki ledwie przekroczyły inflację, a więc mówiąc najprościej, z maleńką nadwyżką zrekompensowały (oficjalnie oszacowany) wzrost cen.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
56 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xcx
xcx
2 lat temu

Jak na Przasnysz przyzwoite zarobki.

Ja znajoma
Ja znajoma
2 lat temu
Reply to  xcx

Też tak uwazam ,za 18 godzin tygodniowo to bardzo przyzwoita płaca

Ala
Ala
2 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Hahahaha 18 godzin tygodniowo? Podczas pracy zdalnej 40 minut trwa lekcja do tego do każdej lekcji należy doliczyć czas na wpisanie tematów obecności do elektronicznych dziennikow. Następnie minimum godzina dziennie na dodatkowy kontakt z uczniami i rodzicami w rozmaitych sprawach. Kilka razy w tygodniu zjawiamy się też w szkole by uzupełniać formalności. I teraz najważniejsze może dla kogoś kto do szkoły nie uczęszczał to trudne do zrozumienia ale każdy nauczyciel musi przygotować się do lekcji. Podczas pracy zdalnej są to godziny na przygotowywaniu zdalnych materiałów łatwo przyswajalnych dla uczniów. Pomijam godziny na sprawdzanie prac z niewyraznych zdjęć. Ale nikt nie… Czytaj więcej »

Barbara
Barbara
2 lat temu
Reply to  Ala

Dodaj jeszcze do tego użeranie się z bezstresowo wychowywanymi bachorami i ich pretensjonalnymi rodzicami którym się wszystko należy.

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Barbara

Bezstresowe wychowanie to element polityki wciśniętej nam przez fanatyków UE a z tego co wiem nauczyciele to fanatycy PO, lewicy, piorunów i wszelkich nowości które mają nas uzdrowić niesionych z tą „wciskana nowoczesnością” więc do kogo pretensje?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Tom

Jebn*j się w ten pisowski, zakuty łeb.

Janek
Janek
2 lat temu

A ty idź do biedronki,podejdź do wagi i wciśnij przycisk BURAK.

gieniek
gieniek
2 lat temu

Piszczysz (prawdziwku)…….i jeszcze długo będziesz piszczał.Bo przy takiej debilnej opozycji trzecia kadencja PISu zapewniona.Szczerze to nie wiem jak ten twój zryty beret to wytrzyma.Jednak BUL daje ci szansę na emigracje, skorzystaj.

Realista
Realista
2 lat temu
Reply to  Barbara

Widać byłaś bezstresowo wychowywanym babskiem !

Mateusz
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Barbara

Widać że odezwala sie jakas przyzwoita ,,Pani nauczyciel ‚’ nazywając tak uczniów 😉

Barbara
Barbara
2 lat temu
Reply to  Ala

Lekcja powinna trwać 20 minut a nie 40

Gośka
Gośka
2 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Tylko do tych 18 w szkole proszę dodać 2x tyle w domu…a skoro tak dobrze warto zatrudnić się w szkole

Ania
Ania
2 lat temu

I jeszcze im źle.Ciagle mało wszystkie dodatki za nauczanie zdalne bez wychodzenia z domu.

Iga
Iga
2 lat temu

Skandalicznie niskie kwoty. W żadnym europiejskim kraju zawód nauczyciela nie jest tak niedoceniany jak w Polsce.

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Iga

Za to inne są bardziej doceniane 😂😂😂 a np. Praca w służbie cywilnej 🤔 dyspozycyjność praktycznie 24 godziny na dobę. Pieniądz nie za duży a odpowiedzialność za bezpieczeństwo publiczne duża. I niestety po 20 latach pracy nie można wziąć rocznego, płatnego urlopu zdrowotnego😏 a propos nauczycieli w Przasnyszu co niektórzy nie reprezentują zbyt wysokiego poziomu nauczania. Niektórzy często mniej wiedzą od uczniow-slawetna Pani od chemii z z KENA 😂😂😂😂

Gosia
Gosia
2 lat temu
Reply to  Iga

Nieprawda, pracuje w Niemczech jako nauczycielka. 28 godzin to minimum w szkole, oprócz tego wszystkie inne dodatkowe sprawy, które należą do tego zawodu. Dojeżdżam 70 km do pracy, bo taka jest tu polityka personalna.
Żadnych dodatków za zastępstwa nie ma.
Rodzice są, jacy są… Dzieci to samo… A w dodatku nie można się z niektórymi dogadać, bo języka nie znają…
Podoba mi się ten zawód i nie narzekam, zawód jest jak w innych krajach traktowany, nie ma co przesadzać. Pozdrawiam

derp
derp
2 lat temu
Reply to  Iga

A potem chlip chlip dlaczego informatyka w szkole to klepanie formułek w excelu czy formatowanie w wordzie xD

Użytkownikuz
Użytkownikuz
2 lat temu

I oni jeszcze narzekają?

przasnyszanka
przasnyszanka
2 lat temu

Było zostać nauczycielem i tracić zdrowie na takich rodziców, którzy mają takie opinie jak czytamy.Tylko już zapomnieli kto z nimi uzeral się i tracił na nich nerwy.Moze ktoś doceni pracę nauczyciela skoro sami rodzice mają dość siedzenia ze swoimi pociechami, mówiąc że nie dają już rady.Najlepiej wypchnąć do szkoły i Pani nauczycielka niech nauczy, wychowa i zaopiekuje się. I jeszcze jest źle…

ewa
ewa
2 lat temu
Reply to  przasnyszanka

szanowana pani Przasnyszanko przeciez pan nauczyciel zoslal nauczycielem i dzieci i młodzieżnauczyc przeciez mu za to płaca a nie rodzice wypychaja do szkoly

przasnyszanka
przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  ewa

Po pierwsze, przasnyszanko pisze się małą literą ,a po drugie w trakcie pandemii jest nauczanie zdalne i słyszą nauczyciele ,którzy wykonują rozporządzenia rządu, tak na marginesie bo oni o taką formę pracy nie prosili się, że rodzice nie wytrzymują z wlasnymi pociechami bo brak im cierpliwości ,no i nie ma spokoju bo dziecko absorbuje i czekają ,kiedy tylko pójdzie do szkoły.Taka jest prawda!!! Choć nie można uogolniac bo są i wspaniali rodzice!!!

ORMO
ORMO
2 lat temu

Jak zwykle najwięcej złych komentarzy zamieszczą osoby, które miały problemy z nauką w szkole. 😁

Barbara
Barbara
2 lat temu
Reply to  ORMO

Dobry nauczyciel każdego potrafi nauczyć i znaleźć metodę żeby dotrzeć do ucznia.

derp
derp
2 lat temu
Reply to  Barbara

Bardzo wygodna wymówka by przerzucić odpowiedzialność na nauczyciela, podczas gdy wielu rodziców jest tak nieodpowiedzialnych że nawet nie potrafią dopilnować dziecka by nauczyć podstawowej kultury czy chociażby regularnej obecności na zajęciach.

Nauczyciel ma uczyć a nie naprawiać cudze błędy wychowawcze

Kiki
Kiki
2 lat temu

Buahaha kokosy… Lepiej do biedry chemię wykładać…

Ania
Ania
2 lat temu

A co to za nauczyciel co dzieci nazywa bachorami wstyd drodzy pedagodzy.

Barbara
Barbara
2 lat temu
Reply to  Ania

Większość nauczycieli przasnyskich minęło się z powołaniem.

ewa
ewa
2 lat temu
Reply to  Barbara

no wlasnie dzieci to bachory wstyd jak przysłalo na nauczyciela to powinno mu zalezec zeby jak nawiecej uczniów sie nauczyło w latach 90 nauczyciel jak chodzilam do szkoły to tak nauczył i uczeniowi zostało w pamieci na 30 lat to był nauczyciel i ciagnie sie na rozne kolka zaintersowac bo zachecił ucznia a teraz to bachory dzieci sa sobie winne i no dzieci musza brac korepetycje bo tak sa nauczone

Anna
Anna
2 lat temu

Ludzie z wyższym wykształceniem, często jeszcze różne studia podyplomowe i kilkanaście lat pracy, no i te trzy czy trzy i pół tysiąca na rękę – rzeczywiście fortuna. Jaką mamy średnią krajową? To kto ma, a kto tworzy tę średnia?

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  Anna

Na dokształcanie nauczyciele mają dodatkowe pieniądze , ale o tym nie mówią .Wystarczy zajrzeć do budżetów gmin i powiatu.Fundusz socjalny , przeciętny pracownik ma 1 tys zł , nauczyciel dwa razy tyle.I precz mało , cytując -„rozkapryszone bachory”

ewa
ewa
2 lat temu
Reply to  Anna

No własnie ile osób wPrzasnyszu zyje za 2850 i dobrze a ile nauczycieli jest na emeryturach i wraca i uczy znowu a duzo młody jest bezrobotnych.

Jola
Jola
2 lat temu

18 godzin tygodniowo to praca przy tablicy, a gdzie cała reszta? Przygotowanie się do lekcji, sprawdzanie zeszytów, sprawdzianów, przygotowanie kart pracy, sprawdzianów, załatwianie spraw wychowawczych, odpowiadanie na maile, telefony, smsy w różnych porach dnia czy w weekendy?

Poza tym „jak na Przasnysz to przyzwoicie” – a to w Przasnyszu są niższe opłaty, niższe ceny w sklepach, dzieci chcą mniej jeść i gorzej się ubierać? Nie wszyscy nauczyciele mają dodatki i płatne nadgodziny… Drodzy Państwo, zapraszam do szkoły na jeden dzień z klasą – ocenicie sami czy to odpowiednie zarobki do pracy jaką rzeczywiście wykonujemy. Pozdrawiam wszystkich jadowitych komentatorów ☺

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Jola

No właśnie w Przasnyszu są niższe ceny np. Opłaty za mieszkanie niż w innych miastach np. Ciechanowie 🙂

Tuk
Tuk
2 lat temu
Reply to  Anna

W Ciechanowie są tańsze mieszkania niż w Przasnyszu i większe perspektywy… Poza tym lepiej rozwinięta komunikacja, większa liczba sklepów choćby spożywczych, większy dostęp do promocji, kultury itp
..

ewunia
ewunia
2 lat temu

A moja osiedlowa sąsiadka, pani nauczycielka, jeszcze przed nastaniem pandemii, w każdej możliwej okazji wstawiała zdjęcia swoich światowych rodzinnych wojaży. Cała Europa w wycieczkach rodzinnych, a to wakacje, a to ferie, a to długie weekendy gdzieś daleko w Polsce. A gdy tylko rozpoczęły się protesty nauczycieli, pani nauczycielka, wstawiała na swojej tablicy posty, jak jej źle, jak ciężko pracuje, jak mało zarabia, ile ona musi dokładać do swoich szkoleń, jak ma mało czasu dla siebie i rodziny. Jej źle, jej ciężko, ona mało zarabia, ona nie ma czasu na nic. A na swojej tablicy wciąż wycieczki, treningi jakieś, kajaki jakieś.… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  ewunia

Światowe wojaże są pensję nauczyciela? Puknij się w głowę. I to mocno.

ewunia
ewunia
2 lat temu

Panie Marku, swoją słowną agresję proszę schować do kieszeni. Nie podam ani nazwiska tej pani nauczycielki, ani profilu społecznościowego. Uważa pan jednak, że zdjęcia tej pani to fotomontaże ? Do czasu pandemii podróżowała, jak mało kto może sobie na to pozwolić. I niby nic w tym złego, ma za co i ma prawo. Co mnie oburzyło, to zmiana tej pani w czasie strajków nauczycieli. Na swojej tablicy społecznościowej, wstawiała takie posty o trudach życia, o niskich zarobkach, o braku czasu na własne życie, aż ciężko było mi na to patrzeć. Sytuację z postami oczywiście powtórzyła w czasie wejścia nauki zdalnej,… Czytaj więcej »

Sara
Sara
2 lat temu
Reply to  ewunia

Być może ta Pani ma męża, którego zarobki zaliczają się do domowego budżetu? A może pracuje na 2 etaty, w szkole i gdzieś poza nią? Równie dobrze może żyć na kredytach, spełniając swe pasje podróżnicze bądź żyć naprawdę skromnie, by móc zwiedzać świat?
Ależ nam łatwo zaglądać do cudzych portfeli…
I proszę mi wierzyć, że z jednej, gołej pensji nauczyciela rodzinne wakacje i częste wyjazdy to marzenie.

ewunia
ewunia
2 lat temu
Reply to  Sara

Oczywiście, że ma męża, ma też dzieci. Czyjś portfel to prywatna sprawa, ale publicznie pokazywała jak jej dobrze, wakacje w Chorwacji, Grecji, weekendy w górach ( nasze góry tanie nie są). Na nową konsolę PS5 ( jakieś 2,5 tyś) dla dzieci miała, oczywiście trzeba było pokazać na fejsie. Jednocześnie narzekała, że nikt jej nie kupi komputera do zdalnego nauczania, wszystko musi kupować za własne pieniądze. A co do skromnego życia, autko bardzo ładne, a dzieci tylko w markowych ciuchach.

Sara
Sara
2 lat temu
Reply to  ewunia

Być może mąż bardzo dobrze zarabia, albo wygrali w Totka.
Dokładnie, czyjś portfel to prywatna sprawa.

Kobieta
Kobieta
2 lat temu
Reply to  ewunia

Mieć Panią za sąsiadkę, marzenie…

ewunia
ewunia
2 lat temu
Reply to  Kobieta

Dziękuję za komplement XD Wystarczyłoby nie robić z pracy nauczyciela męczennika z ” bachorami” przez 18 godzin tygodniowo. Ale zawsze nauczyciel, który ma zbyt ciężko i zarabia zbyt mało, może zmienić zawód. Proszę : Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu dysponuje obecnie 19 propozycjami pracy zawierającymi 137 wolne miejsca.  Poszukiwani są m.in. kierowcy, opiekun w domu pomocy, nauczyciel przedszkola. kierowca samochodu dostawczego-pomocniczy robotnik budowlany – Przasnysz – kontakt przez PUP kasjer sprzedawca – Zielona – Dino Polska handlowiec – Przasnysz – Just-Max kierowca samochodu ciężarowego – Przasnysz – TO-DA opiekun w domu pomocy – Chorzele – Rodzinny Dom Opieki Osób Starszych… Czytaj więcej »

ewa
ewa
2 lat temu
Reply to  ewunia

przeciez nauczyciele na zakup komputera dostali po 500zł jak zadna grupa

Maja
Maja
2 lat temu

Ha ha ha ha równo 2 lata temu z ledwością 2 tys złotych zarabiałam jako nauczyciel kontraktowy na pełnym etacie. Dobrze by było 3900 brutto zarobić. Nie wiem skąd takie info.

Mmm
Mmm
2 lat temu

Jestem nauczycielem kontraktowym i nigdy nie widziałam takiej kwoty. Podstawa dla kontraktowego to 3034. Na rękę z dodatkiem za wychowawstwo oraz wiejskim moja pensja wynosi 2650 złotych. No cóż muszę zatrudnić się w Przasnyszu.

Staszek
Staszek
2 lat temu

Staszek

Xxc
Xxc
2 lat temu

Jestem nauczycielem i również uważam, że nauczyciel na warunki przasnyskie zarabia dobrze. Wiadomo, każdy chciałby zarabiać więcej i to jest normalna rzecz. Potrzeby wzrastają w miarę wzrostu zarobków. Wielu nauczycieli zwłaszcza w średnich szkołach ma teraz prawie po 2 etaty i zarabia średnio wliczając 13 i dodatki po ok 10 tyś miesięcznie.

Maluch
Maluch
2 lat temu
Reply to  Xxc

to powszechne, 2 etaty w szkole średniej. jak lekarze, w kilku przychodniach, w poniedziałek 2 godzinki tu, we wtorek 3 godziny tam, plus prywatna praktyka i $$ leci

ewa
ewa
2 lat temu
Reply to  Maluch

plus fucha radnego to realia nauczyciela w Przasnyszu

M.M.
M.M.
2 lat temu
Reply to  Xxc

Każdy wybiera świadomie swoją drogę. Nikt nie kazał być nikomu nauczycielem ani tez nie zabronił. Każda praca ma swoje plusy i minusy. Każdy ma swoje życie i priorytety. Nie rozumiem roztrząsania tematu.

M.M.
M.M.
2 lat temu

Nie wiem skąd te dane. Żaden stażysta nie widział pensji 2500 na rękę tylko niecałe 2000. Dodatki dla nauczyciela kontraktowego to jakieś 150 zł netto miesięcznie. Nauczyciel kontraktowy nie ma nawet 2500 na rękę, już z dodatkiem motywacyjnym, pensja ta wynosi Ok 2300-2400 netto – takie są realia. Druga strona medalu jest taka, ze jeśli ktoś uważa, że nauczyciele zarabiają dużo i maja super prace, zawsze może nim zostać. Jeśli jakiś nauczyciel narzeka, że mu źle, tez może się przekwalifikować, nikt mu nie broni.

Biczon
Biczon
2 lat temu
Reply to  M.M.

Stąd, wystarczy czytać ze zrozumieniem:

„Radni Miejscy jednogłośnie zaakceptowali sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w Przasnyszu”

M.M.
M.M.
2 lat temu
Reply to  Biczon

Rozumiem, jednak nijak się to ma do minimalnych stawek, które zostały zatwierdzone w rozporządzeniu i obowiązują w Przasnyszu. Jeśli w kwocie są ujęte wszystkie dodatki, typu: wczasy pod gruszą czy premia świąteczna, powinno być to napisane. Większość odbiorców bierze podaną kwotę jako stałe, miesięczne wynagrodzenie. Jednak nawet z dodatkami, o których jest napisane, nauczyciel kontraktowy ani stażysta nie dostaje do ręki wspomnianych kwot.

Aryba
Aryba
2 lat temu

Trochę chyba za dużo zarabiają bo już się im w d,,, przewraca etat 18 h tygodniowo? W którym zawodzie tak jest? Wakacje 2 miesiące ferie weekendy święta wszystko wolne , bzdury gadają przygotowania kartkówki o mój boże jeden wzór sobie zrobią odpowiedzi i sprawdzenie dla jednej klasy to 5 min , weźcie się za nich bo to darmozjady

ewa
ewa
2 lat temu
Reply to  Aryba

niezle jest to ze dzieciak nie zalozyl bialej koszuli na koniec roku to już nie wiadaje sie swiadectwa korepetycje prywatne na terenie szkoly ze sprawa oparla sie o prokurature realia szkoly i ktos powie jak oni maja ciezko dzieci to bachory juz dawno taki nauczyciel powinien byc zawieszony w prawach pedagoga

Ciekawe
Ciekawe
2 lat temu

Po co te chore duskusje i kłótnie skoro taka bieda wśród nauczycieli to niech ktoś pokaże pit. Tam jest czarno na białym.