„Historia zaklęta w kamieniu” – kolekcja Łukasza Rosiaka do obejrzenia w przasnyskim muzeum już od poniedziałku

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza od poniedziałku, 11 kwietnia na wystawę „Historia zaklęta w kamieniu”. Swoją kolekcję skamielin zaprezentuje przasnyszanom Łukasz Rosiak. Obecnie liczy ona kilkaset okazów.

 

Łukasz Rosiak jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci. Mieszka i pracuje w Przasnyszu. Pasja do paleontologii i skamielin narodziła się kiedy był jeszcze dzieckiem.

,,Pamiętam jako prezent gwiazdkowy od rodziców dostałem figurki dinozaurów. Potem pierwsza książka i pierwszy wypad na pobliską piaskownie. Radość była ogromna kiedy okazało się, że to co na ilustracjach w książce wygląda tak samo jak znalezione przeze mnie „kamienie”. Tak zaczęło się regularne eksplorowanie pobliskiej piaskowni i katalogowanie znalezionych na niej okazów. Kiedy dorastałem, zmieniły się moje zainteresowania i zacząłem bardziej interesować się modelarstwem i budową żaglowców.

Kilka lat temu, przypadkowo znaleziony przez mojego tatę fragment jurajskiego Amonita sprawił, że pasja do skamielin odżyła na nowo. Zacząłem eksplorować pobliskie żwirownie oraz pogłębiać wiedzę na temat tego, co nas otacza w około. Początkowo zbierałem tylko skamieniałości polodowcowe, z czasem zacząłem zapuszczać się dalej na południe kraju w poszukiwaniu okazów z innych okresów.

 

Obecnie kolekcja liczy kilkaset okazów ( nie znam dokładnej liczby). Dominują w niej okazy sylurskie i ordowickie z pobliskich żwirowni, oraz górnej kredy (Nasiłów k. Kazimierza Dolnego). W szczególności interesują mnie zwierzęta takie jak trylobity, koralowce i łodzikowce, co nie znaczy że w kolekcji nie mam innych przedstawicieli gatunków i okresów. W przyszłości dążę do stworzenie kolekcji która będzie zawierać najważniejszych przedstawicieli fauny i flory ze wszystkich okresów w dziejach ziemi. Część prezentowanych okazów pochodzi również z południowej i północnej części Polski jak również z Czech, Niemiec, Francji, Estonii, Rosji, Szwecji, czy Maroka”.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments