Gmina Przasnysz wspiera osoby z zespołem Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia, wsparcie osobom z zespołem Downa, można okazać przez założenie dwóch różnych kolorowych skarpetek.

 

Do akcji włączyły się dziś m.in. osoby związane z gminą Przasnysz: Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, Małgorzata Nagiel – sołtys Leszna, Betata Głodkowska – pracownik UG Przasnysz, a także Justyna Maria Ben Abdallah – redaktor „Z życia gminy Przasnysz”. Na facebookowym fanpagu, zamieściły posty ze zdjęciami skarpetek. Zachęcają także mieszkańców do przyłączania się do akcji i publikowania swoich zdjęć.

 

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest pierwszego dnia wiosny – 21 marca. Świętowany jest od 2005 roku, dzięki inicjatywie Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

– Data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji – informuje Zespół Kolorowych Skarpetek.

– W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech i w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par – zachęcają organizatorzy ŚDZD.

Zespół Downa inaczej określany trisomią chromosomu 21 jest chorobą genetyczną opisaną przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa,  od nazwiska którego przypadłość ta została nazwana zespołem Downa. Zaburzenie jest zwykle związane z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy oraz niepełnosprawnością intelektualną od łagodnego do umiarkowanego. W Polsce żyje około 60 tys. osób z trisomią 21.

 

 

 

ren


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu

Czyli wspieranie ludzi z Zespołem Downa polega na wrzuceniu na fajsbuka zdjęcia w dwóch różnych skarpetkach? Bardzo cenne to wsparcie. Na pewno “wsparci” bardzo się ucieszą…

Danzig2137
Danzig2137
23 dni temu

Efekt tego jest taki, że dużo osób zwróci na to uwagę( na różne skarpetki, a dzięki temu też mamy taki artykuł), zainteresuje się sprawą i może zdecyduje się wpłacić pieniądze na jakąś fundację.