Gmina Czernice Borowe bierze na swoje barki opiekę nad cmentarzami wojennymi. Pieniądze zapewni wojewoda.

Gmina Czernice Borowe w 2020 roku przejmie zadania z zakresu administracji rządowej polegającego na utrzymaniu grobów i cmentarzy wojennych na swoim terenie. 7 lipca wójt Marek Brzeziński został upoważniony przez Radę Gminy do zawarcia z wojewodą stosownego porozumienia.

 

Zgodnie z przepisami ustawy utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych należy do zadań administracji rządowej. Gmina może przejąć realizację tych zadań na podstawie porozumienia z wojewodą, który zapewni środki finansowe na ich utrzymanie.

Aby porozumienie było zawarte zgodnie z obowiązującym prawem organ stanowiący, czyli gminni radni, musieli podjąć uchwałę w sprawie przejęcia zadania opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi, zezwalającą wójtowi na podpisanie porozumienia. Uchwalała w tej sprawie zapadła podczas wtorkowego posiedzenia Rady Gminy w Czernicach Borowych.

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Martyna
Martyna
11 miesięcy temu

Bardzo cenna inicjatywa. Może udało by się dopisać na tablicy, że wśród żołnierzy niemieckich i rosyjskich byli Polacy? O tym się zapomina…. ot poddani cara czy cesarza a czasem los rodzinę rozdzielił i synowie walczyli po przeciwnych stronach frontu…