Episkopat Polski podjął decyzję o wprowadzeniu środków ostrożność w Kościołach.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała przed chwilą komunikat, w którym podjęła decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Oznacza to, że jak ktoś w tym czasie nie pójdzie do kościoła – z racji wieku, czy chociażby strachu przed zarażeniem – nie musi się z tego spowiadać. Natomiast Ci, którzy korzystają z uczestnictwa we Mszy św. powinni zastosować środki ostrożności – informuje nasz portal ksiądz Krzysztof Cymerman.

 

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

 

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

 • kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 • przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
 • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
 • na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
 • rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

 

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

 • aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
 • aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
 • aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

 

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

 • liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
 • zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
 • sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

 

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii – informuje w komunikacie Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.


 

Źródło Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
3 lat temu

A może by tak zamknąć kościły? Martwicie się o tacę nie o wiernych!
W kościołach jest brudno. Kiedy ostat i raz była dezinformacji ławek? Źle zadane pytanie! Czy kiedykolwiek je dezinfekowano?

Poziomka
Poziomka
3 lat temu
Reply to  Jagoda

a kto Ci każe chodzić?

Jacek
Jacek
3 lat temu
Reply to  Jagoda

U nas w parafii jedna pani przyleciała z zagranicy i przyszła na sprawowana eucharystie. Niestety brak rozwagi. Aby kasa się liczy.

Mike
Mike
3 lat temu

– Ładne buciki, zamszowe?
– Nie, za swoje.