Egzamin na kartę rowerową ulicami miasta. Uczniowie „Jedynki” zdawali go metodą holenderską

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu w tym roku część praktyczną egzaminu na kartę rowerową zdawali w nieco inny sposób. Po raz pierwszy w Przasnyszu egzamin został przeprowadzony metodą holenderską.

 

Egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu odbył się w poniedziałek, 13 czerwca. Do tej pory, po zdaniu testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego, egzamin odbywał się na placu. Tym razem szkoła postanowiła, że uczniowie podejdą do egzaminu metodą holenderską.

Egzamin odbył się w przestrzeni miejskiej. Około 100 uczniów klas czwartych zgromadziło się przed szkołą około 9.30. Potem w kolejności, ubrani w kaski i kamizelki odblaskowe, wyruszali na trasę. Do pokonania mieli przejazd ulicami miejskim na osiedlu Starzyńskiego. Utrudnieniem był fakt, że czwartoklasiści włączali się do codziennego ruchu drogowego. Musieli zatem nie tylko obserwować znaki drogowe i pamiętać o sygnalizowaniu skrętu, ale także zwracać uwagę na innych uczestników ruchu

 

Nad bezpieczeństwem egzaminu czuwała przasnyska Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu, zaś na trasach członkowie Auto – Moto Klubu Rzemieślnik oraz nauczyciele. W przygotowanie egzaminu zaangażowani byli również rodzice. Uczniom poszło znakomicie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, karta rowerowa to dokument, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Prawo jest pod tym względem jednoznaczne – karta jest niezbędna do legalnej jazdy aż do ukończenia 18 roku życia. Minimalny wiek do wyrobienia karty rowerowej to 10 lat, co oznacza, że młodsze dzieci na rowerze po drogach publicznych mogą jeździć wyłącznie pod opieką rodziców. Przeprowadzeniem egzaminu oraz wydaniem dokumentu zazwyczaj zajmuje się szkoła.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Morele
Morele
2 lat temu

Młodsze dzieci do 10 lat nie mogą poruszać się po ulicach nawet ścieżkach rowerowych jedynie po chodniku