Dziewiąty „Majowy Nordic Walking” za nami. Pogoda i frekwencja dopisały

To już dziewiąty marsz „Majowy Nordic Walking” zorganizowany przez Nadleśnictwo Przasnysz. Pogoda w tym roku dopisała i przy pięknej słonecznej niedzieli na teren obiektu edukacyjnego w Przejmach przybyło około 100 sympatyków marszu z kijkami.

 

– Tradycyjnie, jak co roku, o nasze bezpieczeństwo zadbali i przeprowadzili pogadankę przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Tak przygotowani udaliśmy się z instruktorem na rozgrzewkę i naukę marszu z kijkami. Pamiętaliśmy o dobrze dobranych kijkach, wygodnych butach oraz odpowiedniej technice marszu – informuje Ewa Bartoszewska z Nadleśnictwa Przasnysz.

– Po rozgrzewce wyruszyliśmy wspólnym odcinkiem trasy do punktu czerpania wody, gdzie nastąpiła chwila przerwy oraz podział na grupy. Grupa zaawansowana wyszła z instruktorem na dłuższą trasę 10 kilometrów, pozostałe osoby po chwili relaksu, zabawach z kijkami udały się na krótszą 5 kilometrową trasę – relacjonuje.

 

Dlaczego Nadleśnictwo Przasnysz zaprasza na nordic walking właśnie do lasu?

– Otóż naturalna powierzchnia, amortyzująca wstrząsy ale przy okazji nierówna, zmusza do działania 90% mięśni. Porządnie oddychamy, nabieramy kondycji i przy okazji gubimy zbędne kilogramy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z terapeutycznej mocy lasów, zapominamy jak bardzo tęsknimy za kontaktem z naturą. Podczas naszego marszu intensywnie obcujemy z przyrodą, rozluźniamy się, odcinamy od swoich problemów, pracy. Nie ma w tym nic dziwnego – świeże powietrze i naturalne olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym, które są uwalniane przez rośliny, pozytywnie działają na ciało, obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu – wyjaśnia.

Na koniec marszu na uczestników czekała niespodzianka. Było to stoisko promujące wyroby „Dobre z lasu”, na którym można było skosztować przetworów z owoców leśnych oraz zasmakować naparów pochodzenia zielarskiego, soku z brzozy czy chlebka ze smalcem z dzika serwowanych przez pracowników nadleśnictwa. Dla najmłodszych uczestników przygotowano zabawy i konkursy edukacyjne z nagrodami.

Nie brakowało konkursów i loterii, oczywiście wszystko w tematyce leśnej. Uczestnicy świetnie się bawili rozpoznając zioła po zapachu, czy grając w leśne kalambury.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments