Członkinie KGW z Dobrzankowa, Mchowa i Gostkowa zwiedziły obóz Auschwitz-Birkenau i Jasną Górę

W niedzielę, 17 października 2021 r., członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzankowie uczestniczyły w zorganizowanym przez siebie wyjeździe do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady – Auschwitz-Birkenau, znajdującego się na terenie miasta Oświęcimia i wsi Brzezinka. W wycieczce brały udział również zaprzyjaźnione członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Mchowa i Gostkowa.

 

Uczestniczki wycieczki, w ciągu 6 godzin oprowadzania z przewodnikiem – Panią Ewą Rydzoń – po terenie dawnego obozu, zwiedziły baraki więźniarskie, widziały rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz wystawy stałe Muzeum Auschwitz-Birkenau, m.in. sterty włosów, ubrań, walizek, butów, okularów, kul osób niepełnosprawnych, naczyń użytku domowego, a także zdjęcia ofiar, wykonane przez nazistów w ramach prowadzenia obozowej dokumentacji czy też takie, które nieszczęśni więźniowie zabrali ze sobą w drogę do obozu.

Pozostałości po obozie i pamiątki po ofiarach stanowią przestrogę dla przyszłych pokoleń i są cichymi świadkami ogromu ludzkiego cierpienia  – morderczej pracy w obozie, zagłady w komorach gazowych, terroru, głodu, chorób i wielu innych niezwykle trudnych, niehigienicznych warunków bytowania w obozie i nieludzkiego traktowania osób tam przetrzymywanych. Po przekroczeniu bramy obozu z przewrotnym napisem „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”, człowiek stawał się numerem obozowym.

 

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Jasnej Górze, gdzie każda z nich modliła się w przywiezionych przez siebie intencjach.

W późnych godzinach wieczorno-nocnych wycieczkowicze szczęśliwie wrócili do swoich domów.

 

 

Marta Koziatek

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments