Czernice Borowe. Chciał kupić kryptowaluty. Stracił pieniądze

W poniedziałek, 22 sierpnia przasnyscy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa. Tym razem pieniądze stracił mieszkaniec Czernic Borowych, który chciał zainwestować w kryptowaluty.

 

Przasnyscy funkcjonariusze zgłoszenie od mieszkańca Czernic Borowych otrzymali 22 sierpnia po godzinie 17.00.

– Nieznany sprawca w dniu 18 sierpnia wprowadził w błąd mężczyznę. Nakłonił do zainstalowania na komputerze aplikacji, dzięki której ten mógłby dokonywać zakupu kryptowalut. Jak się okazało, było to złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło oszustowi „wejść” na konto pokrzywdzonego i dokonać z niego przelewu na kwotę 608 złotych – informuje Paweł Rykowski z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

 

Policja apeluje: „Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji, nie daj się skusić pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. To może być oszustwo”.

W takich sytuacjach jak powyższa Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP zalecają:

  • Zapoznanie się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
  • Sprawdzenie wiarygodność takiego podmiotu. Zweryfikowanie opinii o instytucji w Internecie, np. w połączeniu z terminami „oszustwo” lub „scam”. Niepoprzestanie po znalezieniu jednej strony z opiniami.
  • Nieudostępnianie nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nieudostępnianie nikomu danych poufnych dotyczących kart płatniczych;
  • Nieprzesyłanie nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
  • Nieinstalowanie dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;

 

– W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazujmy środków dalej nawet jeśli „nasz doradca” o to prosi – nieświadomie możemy brać udział w przestępstwie – dodają policjanci.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
moga
moga
1 rok temu

no i super