Chcieli sprzedać spodenki za 20 zł, stracili ponad 5 tys. złotych

Pomimo wielu apeli i informacji wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z technik jakie stosują oszuści na platformach sprzedażowych. Klikają w zewnętrzne linki i wpisują dane autoryzujące do karty, czy konta. Mieszkaniec Ciechanowa w taki sposób stracił 5 tysięcy złotych.

 

Policjanci o oszustwie zostali poinformowani w miniony poniedziałek 6 marca.

– Żona 28 – latka wystawiła na jednym z portali ogłoszeniowych na sprzedaż spodenki. Na adres e-mail odezwała się osoba chętna, by je kupić i zaproponowała płatność przez stronę internetową. Wiadomość zawierała link do otrzymania zapłaty. 28 – latek zdecydował się w niego kliknąć i wpisał dane wrażliwe swojego konta – informuje Magda Zarembska z KPP Ciechanów.

 

Przestępcy uzyskali dostęp do pieniędzy mężczyzny.

– Po chwili 28 – latek zorientował się, że stracił ponad 5000 zł. Skontaktował się z bankiem, aby zablokować swój rachunek bankowy i kartę bankomatową. Podczas rozmowy z konsultantem dowiedział się, że ktoś próbował zaciągnąć na jego dane kredyt na kwotę 20 tys. zł. Na szczęście oszustowi nie udało się tego zrobić – dodaje rzeczniczka.

 

Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy podczas sprzedaży na portalach ogłoszeniowych?

  • Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Portale ogłoszeniowe nigdy nie wysyłają wiadomości z prośbą o kliknięcie w link, w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.
  • Weryfikuj powiadomienia SMS lub z aplikacji mobilnej ze swojego banku. Szczególną uwagę zwracaj na operację, którą autoryzujesz.
  • Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich podczas korzystania z portali ogłoszeniowych i aukcyjnych.
  • Nie przenoś konwersacji z kupującym, czy też sprzedającym, a także procesu płatności poza serwis aukcyjny.
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do osób proszących o dodatkowe informacje, jak dane do logowania, adres e-mail, numer telefonu, dane karty płatniczej. Nie przekazuj ć swoich danych innym użytkownikom na platformie.
  • Unikaj pośrednich transakcji, szczególnie na stronach, do których adresy są przesyłane w wiadomościach SMS, e-mail czy za pomocą komunikatorów.
  • Zwracaj uwagę na poprawność językową wiadomości SMS i e-mail. Fałszywe wiadomości mogą zawierać błędy, a także mogą w nich być zawarte nieoficjalne dane na temat serwisu, z którego się korzysta.
  • Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, należy skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. O każdym oszustwie należy poinformować Policję!

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
6 miesięcy temu

Lepiej chyba by było, gdyby policja skupiła się na szybkim łapaniu tego typu oszustów. Chyba nie trudno ustalić kto jest właścicielem konta na które wpłynęły skradzione pieniądze. Mam nadzieję , że banki też powinny być zainteresowane łapaniem złodziei.
Same ostrzeganie nie wiele daje bo jego efektem jest tylko hamowanie obrotu gospodarczego. O złapaniu takiego złodzieja nikt nie informuje.

Avatar
Avatar
6 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

Banki , łapanie złodziei. Człowieku czy ty się zastanowiłeś co piszesz.
A ludzie to rozumu nie mają? Tyle się o tym mówi ,pisze . Ale jak dla niektórych głowa służy tylko i wyłącznie do noszenia czapki to później są tego takie konsekwencje .