Burmistrz Łukasz Chrostowski z absolutorium i wotum zaufania

27 czerwca br. podczas Sesji Rady Miejskiej w Przasnyszu odbyła się debata nad Raportem o stanie miasta Przasnysz za 2021 rok. Radni udzielili absolutorium burmistrzowi Łukaszowi Chrostowskiemu z tytułu wykonania budżetu i jednogłośnie udzielili mu wotum zaufania.

 

Do uczestnictwa w debacie nad Raportem o stanie miasta nie zgłosił żaden z mieszkańców Przasnysza.

W temat wprowadził burmistrz Łukasz Chrostowski, zwracając uwagę na aż 18 milionów zł zdobytych dofinansowań zewnętrznych, wspomniał o modernizacji ulic i wszelkich wykonanych w 2021 r. inwestycjach i zadaniach.

Tradycyjnie (w tej kadencji) do tematu odniósł się radny Arkadiusz Chmielik, który pozytywnie ocenił wartość zdobytych przez miasto dofinansowań, składając podziękowania i gratulacje dla zespołu zajmującego się pozyskiwaniem funduszy w Urzędzie Miasta, podkreślając jednocześnie dużą aktywność w zdobywaniu dotacji przez jednostki miastu podległe (bibliotekę czy szkoły). Radnego martwi za to niska, zaledwie 17% skuteczność w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych przez Miejski Domu Kultury. – Na 6 złożonych wniosków zaledwie jeden otrzymał dofinansowanie – punktował.

 

Słowa uznania padły natomiast za urządzenie parku na Orlika, który zdaniem radnego obecnie podupadł i wymaga prac. Radny Chmielik pozytywnie ocenił także przystąpienie Przasnysza do porozumienia samorządów dążących do budowy linii kolejowej z Zegrza do Przasnysza.

Tradycyjnie natomiast poddał krytyce niektóre działania władz miasta, zwracając uwagę na niski poziom wydatków majątkowych (inwestycyjnych), które na koniec 2021 r. stanowiły zaledwie 30 % planu ze stycznia 2021 r. Wskazał także na „Magiczny Trójkąt Rekordów” jeśli chodzi o zadłużenie, deficyt i wynik budżetu.

– W zeszłym roku wystąpił potężny dług blisko 30 mln zł, jest to wzrost o 20% od początku kadencji – podkreślił radny. Arkadiusz Chmielik, który po raz kolejny zganił remont budynku MDK-u, który, choć w jego ocenie niezbędnie potrzeby, nie powinien być prowadzony z tak wysokim udziałem środków własnych.

 

Wbrew uwagom zgłoszonym przez radnego, uchwała w sprawie udzielenia burmistrzowi Przasnysza wotum zaufania zapadła jednogłośnie. Radni, podejmując decyzję w kwestii absolutorium dla włodarza, wzięli pod uwagę m.in.: sprawozdanie roczne z wykonania budżetu miasta za 2021 rok (zatwierdzone jednogłośnie), korzystną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz pozytywne stanowisko Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Przasnyszu.

W przypadku głosowania w sprawie udzielenia absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok decyzja radnych również  była jednomyślna.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
1 rok temu

Radni są niewidoczni w działaniu na rzecz miasta , są bo są ..dieta to raczej jedyna motywacja w byciu radnym w tym mieście

Ewelina
Ewelina
1 rok temu
Reply to  Bolek

Nie do końca się zgodzę choć w jakiej mierze tak jest. Natomiast są radni jak Pan Sławomir Czaplicki, czy np Piotr Oleksik, którzy walczą o sprawy swoich wyborców o Miasta. Radny Czaplicki co chwila informuje o kolejnych załatwionych sprawach, ulicach, oświetleniu, monitoringu, teraz ulica Bukowa, czy Wembley, podobnie Radny Oleksik, może w mniejszym stopniu i mniej skutecznie ale jednak.

jana
jana
1 rok temu
Reply to  Ewelina

Owszem ,ale li tylko w swoim okręgu wyborczym .Działanie pod wybory 2023 r.

Wyborca
Wyborca
1 rok temu
Reply to  Ewelina

załatwionych sprawach można konkretniej? chcemy wiedzieć dlaczego dostał posadę w chorzelach.

Konowal
Konowal
1 rok temu

Najważniejsze to trwać jak najdłużej. Kasa z kieszeni podatników leci. Jakby zostawił 3 radnych byłoby to samo tylko że taniej, a może nawet lepiej.

Felicjan
Felicjan
1 rok temu
Reply to  Konowal

Otototototo!

Radek
Radek
1 rok temu

Ja takze pozytywnie oceniam :
„przystąpienie Przasnysza do porozumienia samorządów dążących do budowy linii kolejowej z Zegrza do Przasnysza.”

Skoro Zegrze i jego mieszkancy Zegrzanie nie moze/ga sie doczekac na budowe kolei z Zegrza Polnoc do Przasnysza nie pozostaje nam nic innego jak zyczyc im powodzenia i poprzec te zacna inwestycje. Swoja droga czy to troche nie podejrzane dlaczego Ci Zegrzanie z polnocy tak pra do tej inwestycji?

Mirek
Mirek
1 rok temu

Jakiem cudem??

Stefan
Stefan
1 rok temu

Ta rada to żart!!!! Małolaty robią sobie co chcą. Nie mają pomysłu na miasto ani oni ani ta śmieszna rada. NIkt tego nie kontroluje

sikor
sikor
1 rok temu
Reply to  Stefan

rozwazmy hipotetyczny pomysl jak dla mnie hybiony ale strategiczny.
Co by dalo Przasnyszowi utworzenie stalej bazy nato z kontyngentem sojuszniczych wojsk?
wieczne konflikty i bijatyki miejscowych z obcokrajowcami ktorym i tak nic nie grozi od strony prawnej.
To juz lepiej Elona Muska zaprosiczeby jakas fabryke pobudowal lub Japonski-koreanski czy tajwanski koncern.skladajacy np. elektryczne hulajnogi
albo procesory 😉

Maria Weronika
Maria Weronika
1 rok temu

Kiedy Pan Burmistrz zarządzi zdjęcie flagi ukraińskiej z rynku ?

Kasia z Rysiem
Kasia z Rysiem
1 rok temu

Ręka rękę myje i wciąż te same r….e.