Bulwersujące zachowania na terenie cmentarza żydowskiego w Przasnyszu. Jak im zaradzić?

Czytelnicy, mieszkający w sąsiedztwie przasnyskiego kirkutu, zgłosili nam, że kierowcy przejeżdżający ul. Leszno urządzili sobie w tym miejscu publiczną toaletę. Do bulwersujących zachowań dochodzi niemal każdego dnia, a jedną z takich sytuacji udało się uwiecznić na fotografii. Zgłoszenie przekazaliśmy burmistrzowi.

 

Ul. Leszno w Przasnyszu jest traktowana przez kierowców jako alternatywna droga na Mazury, pozwalająca ominąć zatłoczoną drogę krajową. To sprawia, że zielony teren cmentarza żydowskiego, od strony MZGKiM, służy kierowcom za publiczną toaletę. O ile mieszkańcy, znając historię tego miejsca, wystrzegają się niegodnych zachowań, o tyle przybysze często takiej wiedzy nie mają, co prowadzi do krępujących sytuacji.

– Podróżni nadjeżdżający od strony Leszna natrafiają na teren zielony z dogodnym miejscem parkingowym i zanim zobaczą macewy, wskazujące na charakter tego miejsca, załatwiają tu swoje potrzeby fizjologiczne. Takie sytuacje są nader częste, a w sezonie wakacyjnym dochodzi do nich niemal każdego dnia – mówi nam mieszkająca w sąsiedztwie kobieta.

 

Mieszkańcy sugerują, że problemowi można w prosty sposób zaradzić, ustawiając tabliczkę informującą, że jest to teren cmentarza, z prośbą o uszanowanie tego miejsca. Można także wskazać, że publiczna toaleta w Przasnyszu znajduje się niespełna 1,5 km stąd — w ratuszu.

Na prośbę czytelników przekazaliśmy burmistrzowi informację o problemie z prośbą o interwencję.

– Rzeczywiście takie sytuacje nas bulwersują. Z Fundacją Dziedzictwa Żydowskiego prowadzimy rozmowy, związane z możliwością zainstalowania (na koszt Fundacji) monitoringu, który byłby wpięty do Centrum Monitoringu Miejskiego. Sugerowaliśmy również, że warto pokusić się o montaż niskiego płotka z furką, która byłby zamykana. Czekamy na odpowiedź Fundacji – przekazał Łukasz Chrostowski w odpowiedzi.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Legionista
Legionista
1 rok temu

Jakby to przypominało cmentarz, a nie las to by tak nie było. Raz może skosili trawę a teraz znowu nikt o to nie dba.

Seba
Seba
1 rok temu

I proszę wskazać,gdzie taki podróżny ma załatwić swoją potrzebę.
Wstyd dla miasta.
Jedna toaleta i brak miejsca do zaparkowania.

QWERTY
QWERTY
1 rok temu
Reply to  Seba

Przecież są stacje paliw, można tam załatwić takie potrzeby…

CYGAN
CYGAN
1 rok temu
Reply to  Seba

I BARDZO CZĘSTO NIESTETY NIECZYNNA….👎

jana
jana
1 rok temu

Ustawić toj-toj i po k

Erodisco
Erodisco
1 rok temu

Teraz to na krajówce jest mniejszy ruch niz przez Karniewo

amator
amator
1 rok temu
Reply to  Erodisco

Obstawione speedami, radarami, odcinkowymi pomiarami, płatnymi bramkami patrolami i korkami drogi będą omijane a ułańskie szarże idą na lokalne przez wioski. Ja też wolę jechać do Makowa przez Wężwo bo na głównej 80 procent trasy to ograniczenia do 50.

Pan Stanisław
Pan Stanisław
1 rok temu

Ale co tu da monitoring? Ile trwa oddanie moczu? Patrol zdąży przyjechać? Wystarczy dać tabliczkę odpowiednią i ludzie się sami opamiętają. Albo tojtoja im postaw tam burmistrzu. Bo w tym mieście nie ma zdladnej publicznej toalety

Zdzisław
Zdzisław
1 rok temu

Ale ludzie to są kur** i konfidenci. Żal!!!

Syn Zenka
Syn Zenka
1 rok temu
Reply to  Zdzisław

Ciekawe co ty prawilniaku byś zrobił jakby ktoś szczał i srał u ciebie pod oknem.
Także zamknij kłapaczkę bo coś mi się wydaje że jesteś tylko mocny tylko za monitorem hipokryto.

Pan Maciej
Pan Maciej
1 rok temu

No i tak naprawde to co przeszkadza ze sie co jakis czas ktos odleje w okolicy cmentarza? Co nagle wszystkie trupy wstana bo troche sikow poczuja?

Erodisco
Erodisco
1 rok temu
Reply to  Pan Maciej

Za dużo butaprenu

Rico
Rico
1 rok temu

Skąd ten przejezdny facet ma wiedzieć co to za krzaki. A tu już mu zdjęcia robią i w internetach piszą. Żeby chociaz jakas widoczna informacja była co to za miejsce.

XYZ
XYZ
1 rok temu

Mieszkam w Przasnyszu od prawie 4 lat. Bardzo często tam przechodzę i nie wiedziałam, że tam jest cmentarz.. Wypadałoby postawić jakąś informację, bo przejezdni, chociażby chcieli, nie są w stanie stwierdzić co jest za krzakami.

Hello
Hello
1 rok temu

Co tu da monitoring?! Kto będzie scigal i poszukiwał człowieka sikającego w krzaki?! Monitoring nie rozwiąże wszystkich problemów. Warto zacząć od tabliczki z informacją, co to za miejsce

Aaa
Aaa
1 rok temu

A niech leją

Adolf
Adolf
1 rok temu
Reply to  Aaa

Oczywiście, ja też bym tak zrobił.Na żydków należy siusiać.

Erodisco
Erodisco
1 rok temu
Reply to  Adolf

Raczej na czerwonych

Obywatel
Obywatel
1 rok temu

Kobietom żal bo tak nie mogą 🤔