31-latka straciła pieniądze. Oszust podszył się pod pracownika banku

Mężczyzna podający się za pracownika banku skontaktował się z 31-latką informując, że oszczędności zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone. Kobieta straciła 1800 złotych.

 

– Do Komendy Powiatowej Policji zgłosiła się 31-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która poinformowała policjantów, że skontaktował się z nią mężczyzna podający się za pracownika banku. W celu zabezpieczenia rachunku bankowego przed włamaniem oszust poprosił kobietę o podanie kodu systemu płatności mobilnych służącego m.in. do szybkich płatności lub wypłat środków z bankomatu. Kobieta wierzyła, że chroni swoje pieniądze. W rzeczywistości straciła jednak 1800 zł – informuje mł. asp. Magda Zarembska.

 

Policja apeluje o ostrożność. Scenariusz tego typu ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam.

– Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy. Na telefonie zwykle wyświetla się numer infolinii banku, dlatego połączenie nie wzbudza żadnych podejrzeń. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy, podanie danych konta bankowego czy kodu systemu płatności mobilnych powinno się traktować jako próbę oszustwa. Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami – dodaje Zarembska.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gocha
Gocha
11 miesięcy temu

Głupich nie trzeba siać sami się rodzą

Magda
Magda
11 miesięcy temu
Reply to  Gocha

Właśnie widać po Pani. Ocenienie innych jest jedynym z tych objawów.

Arkadiusz
Arkadiusz
11 miesięcy temu

Ile takich oszukanych będzie, ja podejrzane zachowania zgłaszam na policję i proponuje innym tak robić,