Zabezpiecz rower przed kradzieżą

Na terenie powiatu przasnyskiego przybywa entuzjastów rowerowych wycieczek. W wyniku naszej niefrasobliwości rower staje się bardzo często łatwym łupem dla złodzieja. Trzeba jednak wiedzieć, że  nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed kradzieżą. Jednak możemy zniechęcić złodzieja  i ograniczyć ryzyko kradzieży. Podpowiemy jak, możemy chronić jednoślad przed kradzieżą.

Wytrzymałe zapięcia mechaniczne

Warto uwzględnić zasadę, że zapięcie powinno kosztować około 10%- 15% jego wartości. Warto zainwestować, gdyż jest to wydatek na  wiele lat. Ważna jest mocna i wytrzymała  markowa blokada mechaniczna typu : U-lock, specjalny łańcuch lub  zapięcie składane. Złodzieje kradnąc rowery stosują prostą, siłową metodę pokonania zabezpieczenia. Przecięcie odpowiednimi szczypcami zapięcia kupionego w supermarkecie to kwestia paru sekund.

 

Znakowanie

Przasnyscy policjanci okresowo ogłaszają akcje bezpłatnego znakowania rowerów, jednak po wcześniejszym uzgodnieniu rower można oznakować w każdy poniedziałek. Oznakowany przez policjantów rower otrzymuje indywidualny kod i jest wpisany do policyjnej bazy ROWER. Decydując się na oznakowanie w ten sposób roweru należy jednak pamiętać, że znakowanie nie chroni roweru przed kradzieżą. Znakowanie ma na celu wyłącznie ułatwić identyfikację  roweru po kradzieży.

 

Nawyki

Na nic zdadzą się super zabezpieczenia jeżeli, będziemy popełniali błędy przy zabezpieczaniu roweru. Oto najczęstsze:

  • Przypinanie tylko przedniego koła. Złodziej wymontuje w kilka sekund koło i zabierze resztę roweru.
  • Przypinanie roweru nawet super zapięciami do słabych punktów (np. siatka ogrodzeniowa, cienkie kraty, stojak na rowery wykonany z prętów o małej średnicy). W tym przypadku złodziej przetnie element do którego przypięty jest rower.
  • Pozostawienie nieprzypiętego roweru przed sklepem, obok wejścia do bloku  na tzw.” chwileczkę”.
  • Trzymanie roweru w słabo zabezpieczonej piwnicy , na balkonie, blokowej wózkowni, klatce schodowej.
  • Przypinanie roweru do niezbyt wysokich słupów i słupków. Do przypięcia roweru wybierajmy obiekty o zamkniętym profilu np. mocną barierkę.
  • Przypinanie roweru za siodełko i kierownicę mocowane na tzw. szybkozamykacze.
  • Pozostawianie na rowerze łatwych do zdemontowania akcesoriów np. liczników, pompek, bidonów, lampek.
  • Pozostawianie roweru w mało widocznych miejscach.

EN

KPP Przasnysz


Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...