Wizyta Prezydenta RP w Mławie

Uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pokaz historyczny w postaci rekonstrukcji bitwy pod Mławą to główne wydarzenia towarzyszące wizycie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na północnym Mazowszu. W spotkaniu uczestniczył wojewoda Jacek Kozłowski.

Obchody rocznicowe pod Pomnikiem Piechura w Uniszkach Zawadzkich rozpoczęły się od przyjęcia meldunku dowódcy pododdziałów wojskowych. Po apelu poległych, modlitwie za zmarłych i salwie honorowej złożono kwiaty pod Mauzoleum Żołnierzy Września.  Pod monumentem zapalono 864 zniczy upamiętniających poległych w bitwie pod Mławą.

W rekonstrukcji wystąpiło ponad 400 osób, które wcieliły się w rolę polskich i niemieckich żołnierzy oraz uchodźców z okolicznych wiosek. W bitwie pod Mławą starły się Armia Modlin dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera. W pokazie wzięły udział samoloty, czołgi, samochody pancerne, motocykle, artyleria i inne rodzaje sprzętu wojskowego z epoki. Widowisku towarzyszyły pokazy pirotechniczne.


38-1190171 31-1190164


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments