Tania, czysta i ekologiczna energia w Przasnyszu. Miasto stara się o pieniądze.

Przasnysz stawia na rozwój fotowoltaiki. Miejskie budynki użyteczności publicznej mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne, co umożliwi im czerpanie energii z własnych źródeł, a budżetowi zapewni oszczędności. Wniosek o dofinansowanie inwestycji powędrował już do Prezesa Rady Ministrów.

 

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Przasnyszu przypieczętowała podjęta w lutym br. uchwała Rady Miejskiej w Przasnyszu w zakresie ochrony środowiska i minimalizacji rosnących kosztów związanych z energią elektryczną, określająca działania burmistrza w zakresie instalacji ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej.

Epidemia koronawirusa nie tylko nie przekreśliła tych planów, ale ukierunkowała je na wykorzystanie rządowych środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln, związane z przeciwdziałaniem gospodarczym skutkom COVID-19. Rozstrzygnięcie naboru powinno być znane już w listopadzie.

– Chcemy czystej, ekologicznej i oszczędnej energii w Przasnyszu – powiedział wiceburmistrz Łukasz Machałowski. – Naszym głównym celem jest wyposażenie trzech szkół podstawowych w ogniwa fotowoltaiczne. Opracowaliśmy wniosek o sfinansowanie takiej inwestycji z Funduszu Inwestycji Lokalnych, wspierających samorządy w okresie epidemii COVID-19. Przewidywana wartość przedsięwzięcia to 840 tys. złotych.

Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom w Przasnyszu zostanie zainicjowany duży program, który z powodzeniem realizuje np. Ciechanów. 8 mln zł dofinansowania umożliwiło zainstalowanie paneli m.in. na 9 ciechanowskich budynkach użyteczności publicznej, w tym na obiektach oświatowych, krytej pływalni, ZWiK, ZKM i Państwowej Uczelni Zawodowej.

W kierunku odnawialnych źródeł energii zmierza także gmina Przasnysz, która w 2018 r. pozyskała niemal 5 milionów złotych, dzięki którym budynki prywatne i gminne zostaną wyposażone łącznie w 211 instalacji solarnych, 129 instalacji fotowoltaicznych oraz 81 pomp ciepła. Te ogromne fundusze to efekt skutecznego wniosku, napisanego przez gminę jeszcze w 2016 roku.

Przasnysz w dziedzinie stosowania ekologicznych źródeł energii notował wieloletnie zaniedbania. Obecnie na żadnym miejskim budynku użyteczności publicznej nie ma paneli fotowoltaicznych. Dopiero w obecnej kadencji na dobre ruszył program doświetlania lampami LED przejść dla pieszych, energooszczędne oświetlenie zyskały też pierwsze ulice.

W poprzedniej kadencji na terenie Przasnysza pojawiły się zaledwie pojedyncze punkty z wydajniejszym oświetleniem, ponieważ miasto nie kwapiło się do realizacji inwestycji podnoszących bezpieczeństwo pieszych. Doświetlenie kilku przejść w ul. Orlika było możliwe dzięki głosom mieszkańców na projekt budżetu obywatelskiego, zgłoszonego w 2016 r. przez ówczesną radną miejską Elżbietę Teklak. O panelach fotowoltaicznych na miejskich obiektach publicznych nikt nawet nie marzył, choć są standardem w XXI wieku. Teraz ma się to zmienić i miejmy nadzieję, że nie skończy się na obietnicach.

– Aktualnie nie powinniśmy pytać, czy taka inwestycja jest potrzebna, ale raczej kiedy powinniśmy ją wykonać. Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu podjęli uchwałę intencyjną, która popiera proekologiczne inwestycje generujące oszczędności. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać na ten cel środki – komentuje wiceburmistrz.

 

M. Jabłońska


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
12 dni temu

Szkoda, że w grudniu i styczniu 2018/2019 nikt nie chciał do końca wysłuchać mojej propozycji fotowoltaicznej dla Przasnysza, już by działało, a i lampy by świeciły, tylko najpierw „włodarza” należałoby uświadomić gdzie jest ul. Dąbrowskiego

Marek
Marek
10 dni temu

Wystarczy postawić około 20 stu wiatraków na strefie wtedy mamy darmowa czysta energię eko i możemy spokojnie sprzedawać energię a pieniążki zasila budżet naszego miasta tyle w temacie.