Tania, czysta i ekologiczna energia w Przasnyszu. Miasto stara się o pieniądze.
Przasnysz stawia na rozwój fotowoltaiki. Miejskie budynki użyteczności publicznej mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne, co umożliwi im czerpanie energii z własnych źródeł, a budżetowi zapewni oszczędności. Wniosek o dofinansowanie inwestycji powędrował już do Prezesa Rady Ministrów.
Rozwój odnawialnych źródeł energii w Przasnyszu przypieczętowała podjęta w lutym br. uchwała Rady Miejskiej w Przasnyszu w zakresie ochrony środowiska i minimalizacji rosnących kosztów związanych z energią elektryczną, określająca działania burmistrza w zakresie instalacji ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej.
Epidemia koronawirusa nie tylko nie przekreśliła tych planów, ale ukierunkowała je na wykorzystanie rządowych środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln, związane z przeciwdziałaniem gospodarczym skutkom COVID-19. Rozstrzygnięcie naboru powinno być znane już w listopadzie.
– Chcemy czystej, ekologicznej i oszczędnej energii w Przasnyszu – powiedział wiceburmistrz Łukasz Machałowski. – Naszym głównym celem jest wyposażenie trzech szkół podstawowych w ogniwa fotowoltaiczne. Opracowaliśmy wniosek o sfinansowanie takiej inwestycji z Funduszu Inwestycji Lokalnych, wspierających samorządy w okresie epidemii COVID-19. Przewidywana wartość przedsięwzięcia to 840 tys. złotych.
Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom w Przasnyszu zostanie zainicjowany duży program, który z powodzeniem realizuje np. Ciechanów. 8 mln zł dofinansowania umożliwiło zainstalowanie paneli m.in. na 9 ciechanowskich budynkach użyteczności publicznej, w tym na obiektach oświatowych, krytej pływalni, ZWiK, ZKM i Państwowej Uczelni Zawodowej.
W kierunku odnawialnych źródeł energii zmierza także gmina Przasnysz, która w 2018 r. pozyskała niemal 5 milionów złotych, dzięki którym budynki prywatne i gminne zostaną wyposażone łącznie w 211 instalacji solarnych, 129 instalacji fotowoltaicznych oraz 81 pomp ciepła. Te ogromne fundusze to efekt skutecznego wniosku, napisanego przez gminę jeszcze w 2016 roku.
Przasnysz w dziedzinie stosowania ekologicznych źródeł energii notował wieloletnie zaniedbania. Obecnie na żadnym miejskim budynku użyteczności publicznej nie ma paneli fotowoltaicznych. Dopiero w obecnej kadencji na dobre ruszył program doświetlania lampami LED przejść dla pieszych, energooszczędne oświetlenie zyskały też pierwsze ulice.
W poprzedniej kadencji na terenie Przasnysza pojawiły się zaledwie pojedyncze punkty z wydajniejszym oświetleniem, ponieważ miasto nie kwapiło się do realizacji inwestycji podnoszących bezpieczeństwo pieszych. Doświetlenie kilku przejść w ul. Orlika było możliwe dzięki głosom mieszkańców na projekt budżetu obywatelskiego, zgłoszonego w 2016 r. przez ówczesną radną miejską Elżbietę Teklak. O panelach fotowoltaicznych na miejskich obiektach publicznych nikt nawet nie marzył, choć są standardem w XXI wieku. Teraz ma się to zmienić i miejmy nadzieję, że nie skończy się na obietnicach.
– Aktualnie nie powinniśmy pytać, czy taka inwestycja jest potrzebna, ale raczej kiedy powinniśmy ją wykonać. Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu podjęli uchwałę intencyjną, która popiera proekologiczne inwestycje generujące oszczędności. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać na ten cel środki – komentuje wiceburmistrz.
M. Jabłońska
Szkoda, że w grudniu i styczniu 2018/2019 nikt nie chciał do końca wysłuchać mojej propozycji fotowoltaicznej dla Przasnysza, już by działało, a i lampy by świeciły, tylko najpierw „włodarza” należałoby uświadomić gdzie jest ul. Dąbrowskiego
Wystarczy postawić około 20 stu wiatraków na strefie wtedy mamy darmowa czysta energię eko i możemy spokojnie sprzedawać energię a pieniążki zasila budżet naszego miasta tyle w temacie.