Szkoły zamknięte do 26 czerwca. Są pewne odstępstwa.

W środę, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z Łukaszem Szumowskim, ministrem zdrowia i Dariuszem Piontkowskim, ministrem edukacji poinformowali o trzecim etapie odmrożenia gospodarki i edukacji.

 

Od 18 maja powraca stacjonarne funkcjonowanie szkół i różnych placówek oświatowych, a także  bezpośrednie prowadzenie zajęć specjalistycznych przeznaczonych dla dzieci, które posiadają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

– Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży – poinformował Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Schroniska młodzieżowe

Od 18 maja otwarte zostaną schroniska młodzieżowe, a także międzyszkolne ośrodki sportowe. Powróci działalność domów kultury, wszelkich ognisk pracy pozaszkolnej, a także zajęcia praktyczne.

– Dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia – dodaje departament.

Rząd dał możliwość realizacji zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół licealnych, które nie mogą się odbywać na odległość.

– Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza, jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż – dodają.

 

Zajęcia praktyczne

Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:

  • motocyklem (kat. A1/A2)– zawód: mechanik samochodowy;
  • samochodem osobowym (kat. B)– zawody: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej);
  • traktorem (kat. T)– zawody: rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.

Oczywiście będzie to możliwe po spełnieniu określonych warunków. Na taką realizację nauczania musi się zgodzić uczeń albo jego opiekun prawny.

Zajęcia opiekuńcze w klasach I-III i konsultacje

Od 25 maja rząd umożliwił uczniom III klas technikum skorzystanie z praktyk realizowanych u pracodawców. Od tego samego dnia powracają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, a także konsultacje na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, a przede wszystkim tych, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty.

-Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia – wspomniał departament.

Od 1 czerwca  uczniowie pozostałych klas ze szkół będą mieli możliwość skorzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów, aby na przykład poprawić klasówki czy kartkówki.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji poinformował, że w wydanym rozporządzeniu zostało przedłużone zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego.

 

w.b.


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
8 miesięcy temu

A wiecie co napisali na Wirtualnej Polsce, w Niemczech ludzie kupują rowery „Trend dokładnie widać już w Niemczech. Jak informuje „Deutsche Welle”, od otwarcia sklepów sportowych 20 kwietnia rowery cieszą się bardzo dużą popularnością. Przed niektórymi z nich kolejki nie maleją, a właściciele punktów przyznają, że takiego zainteresowania nie było od dawna…. (a w pl jest tak, oczywiście to mały fragment rynku) „Ruch mamy większy niż w porównywalnym okresie 2019 r. Boom na rowery nastąpił wtedy, gdy ogłoszono, że będzie wolno swobodnie poruszać się po lasach. Zauważamy nieco mniejsze zainteresowanie jednośladami wspomaganymi silnikiem elektrycznym, ale za to większe tradycyjnymi. To… Czytaj więcej »