Oszustwo na amerykańskiego żołnierza ponownie w naszym powiecie. Kobieta straciła pieniądze!

Jakiś czas temu na naszym portalu opisywaliśmy metodę wyłudzeń na tzw. amerykańskiego żołnierza. Na naszych łamach wypowiadała się wtedy przasnyszanka, która rozpoznała intencje sprawcy i nie dała się oszukać. Przed kilkoma dniami do przasnyskiej komendy policji zgłosiła się inna kobieta, która niestety padła ofiarą deklarującego miłość przestępcy. Mieszkanka naszego powiatu straciła w ten sposób znaczną sumę pieniędzy.

 

Sprawcy najczęściej „łowią” swoje ofiary w social mediach i stosują rozmaite techniki manipulacji, aby wyłudzić pieniądze. Jedną z takich metod, jest metoda na tzw. amerykańskiego żołnierza, którą szeroko i ze szczegółami, na konkretnym przykładzie mieszkanki Przasnysza, opisywaliśmy tu:

Przasnyszanka opowiada jak wygląda oszustwo na amerykańskiego żołnierza.

 

Jak powszechna jest to metoda, świadczy około 150 wypowiedzi kobiet z całej Polski, które zechciały się podzielić swoimi doświadczeniami, pisząc komentarze pod naszym artykułem.

Choć ten rodzaj przestępstwa jest dobrze znany, wciąż przynosi smutne owoce, bo ofiarami rzekomych amerykańskich żołnierzy albo domniemanych francuskich lekarzy padają wciąż nowe panie. Ostatnio do tego grona dołączyła mieszkanka naszego powiatu w średnim wieku. Niestety nie możemy ujawnić więcej szczegółów dotyczących tego przypadku, ponieważ kobieta zastrzegała na policji pełną poufność. Nie zmienia to faktu, że komenda policji w Przasnyszu wydała w tej sprawie ostrzeżenie:

Schemat oszustwa na tzw. „amerykańskiego żołnierza”przedstawia się następująco: Mężczyzna podający się za żołnierza armii amerykańskiej nawiązuje znajomość z kobietą w Internecie. Korespondencję prowadzą za pośrednictwem portalu społecznościowego, komunikatora, a także poczty elektronicznej, piszą przeważnie po polsku. Mężczyzna stara się zdobyć zaufanie kobiety. W tym celu opowiada jej o swojej rodzinie, przesyła zdjęcia oraz dzieli się  planami życiowymi i zawodowymi. W pewnym momencie twierdzi, że musi wyjechać na misję wojskową do innego kraju. Od tej pory komunikują się już tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej.

– Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość, że „amerykański żołnierz” przesłał do niej paczkę z rzeczami osobistymi, dokumentami i pieniędzmi. Dla wiarygodności wysyła czasami zdjęcie paczki oraz informuje, że mogą pojawić się jakieś niewielkie opłaty lokalne przy odbiorze przesyłki i ona będzie musiała je uregulować. Następnie po kilku dniach kobieta otrzymuje wiadomość e-mail z innego adresu, że paczka została zatrzymana i aby ją otrzymała, musi dokonać wpłaty pewnej sumy pieniędzy. Wpłata jest głównie na rachunek bankowy w innym kraju i w obcej walucie, przeważnie jest to od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro. Po dokonaniu wpłaty, kobieta ponownie otrzymuje maile z prośbą o wpłatę kolejnych sum pieniędzy. Jako powody podawane są np. dodatkowe opłaty celne itp. – informuje kom. Paweł Rykowski z KPP w Przasnyszu.

Dopiero wówczas osoby oszukane orientują się, że najprawdopodobniej padły ofiarą oszusta. Bywa, że kiedy mówią o swoich obawach „ukochanemu”, ten wywiera na nich presję psychiczną, a nierzadko ucieka się do gróźb i prób zastraszenia, powodując u swoich ofiar głęboką traumę.

– W kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą nas o pieniądze. Jeśli zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszusta, trzeba jak najszybciej powiadomić o tym policję! – przestrzegają przasnyscy funkcjonariusze.

 

M. Jabłońska


 

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu

Dobrze że ja nie wydupcył tylko pieniądze zabrał to jeszcze pół biedy

Kajfasz
Kajfasz
3 miesięcy temu

Bo nie było okazji… jakby się spotkali to kto wie. Jakoś mi nie szkoda oszukanych na „amerykańskiego żołnierza” 🙂

Hanka
Hanka
3 miesięcy temu

Hi, hi. Gdyby „wydupcył” i to zawsze byłaby jakaś rekompensata za straty.A swoją drogą tak kończą się marzenia o królewiczu na białym koniu.

Marta
Marta
3 miesięcy temu
odpowiada  Hanka

hamerykańskim wojaku w białym Hummerze 😉

Xyz
Xyz
3 miesięcy temu
odpowiada  Marta

Hammerze 😉

Grazyna
Grazyna
3 miesięcy temu
odpowiada  Hanka

Biało to mają na oczach kretynki niech dalej dają się naciągać lepiej przeznaczyli by trochę na domy dziecka tym by zrobili radosc

Kot Behemot
Kot Behemot
3 miesięcy temu

Stan naszej armii jest w opłakanym stanie, skoro już nie można poderwać panny na polskiego żołnierza, chociażby ułana tylko trzeba się wspierać armią sojuszniczą. Wstyd panie Błaszczak