Noś odblaski! Daj sygnał kierowcy!

Przasnyscy policjanci przypominają  o noszeniu elementów odblaskowych, dzięki którym na słabo oświetlonych drogach, piesi są widoczni dla kierowcy nawet z odległości 150 m.

 

PRZYPOMINAMY  Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów i często kierowca nie ma szans zahamować. Posiadając elementy odblaskowe, pieszy staje się widoczny dla kierującego nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry decydują często o życiu człowieka.

Gdzie najlepiej nosić odblaski?  Można je nosić na ubraniu, przyczepić do torebki, plecaka. Policjanci radzą, aby umieszczać je po tej stronie ciała, która bliższa jest jezdni  oraz w  takich miejscach , aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków tj. z przodu i z tyłu np. jeśli masz odblaskową kamizelkę, dołóż do niej opaskę na nogę.

Co grozi za brak odblasków? Osobom nie stosującym się do przepisów grozi mandat od 20 do 500 zł.

Rodzice powinni pamiętać również o bezpieczeństwie swoich dzieci . Zgodnie z  art.43 ust.1 kodeksu drogowego każde dziecko do 15 roku życia, poruszające się po zmroku po drodze, ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w widocznym miejscu.

Noszenie odblasków zwiększa bezpieczeństwo na drodze i chroni nasze zdrowie i życie.

 

Autor EN.

KPP Przasnysz


Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...