Młodzież z ZSP Przasnysz „podzieliła się” krwią.

W środę, 2 października 2019 roku, młodzież z Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu podzieliła się krwią w ramach całorocznej akcji upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W ten sposób oddali hołd bohaterskiej obronie Westerplatte pod dowództwem patrona szkoły mjr. Henryka Sucharskiego.

W sumie chęć oddania krwi wyraziło 13 uczennic i 29 uczniów. Inicjatorami akcji byli Bogusław Brykała i Michał Mocek, którzy wraz z członkami Rady Samorządu Uczniowskiego czuwali nad całością wydarzenia. Spośród dużej grupy młodzieży większość oddawała krew po raz pierwszy. Było to dla nich ogromnym przeżyciem, ale deklarowali, że to nie był ich ostatni raz.

Celem akcji było rozpowszechnienie wśród uczniów czynnego krwiodawstwa. Najcenniejszy na świecie, niepodrabialny i powstający tylko w ludzkim organizmie lek ratuje życie i zdrowie. Tego leku nie można kupić, a jego zapasy zależą od ludzi, którzy dobrowolnie i bezpłatnie oddają krew. Młodzież uświadomiła sobie, że do uratowania życia wystarczy osiem minut, bo tyle trwa pobranie 450 ml krwi. Dla tego kto ją oddaje, to niewiele – pacjentom te niecałe pół litra może uratować życie.

Sukcesem nie są konkretne wyniki (oddane w czasie akcji ok. 15 litrów krwi), sukcesem jest samo honorowe krwiodawstwo, czyli bezinteresowne dzielenie się życiodajnym płynem. Założeniem pomysłodawców akcji jest powrót do czasów, w których w ZSP Przasnysz oddawało krew regularnie ponad 100 uczniów. Dziś jest to grupa około 20 osób.

Źródło ZSP Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments