Milionerzy z powiatu przasnyskiego. Wiemy ile zarobił rekordzista!

Przeciętne zarobki w powiecie przasnyskim są jednymi z najniższych w kraju. Nie oznacza to jednak, że nie ma u nas bogaczy, ponieważ aż 21 mieszkańców Przasnysza i powiatu osiągnęło w ubiegłym roku dochód przekraczający 1 milion złotych.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 r. wyniosło 4 585,03 zł. Rok wcześniej według Głównego Urzędu Statystycznego średnie zarobki w Polsce wyniosły 4 527,89 zł. Nasz region na tle kraju wypadał i  nadal wypada bardzo słabo. W 2017 r. dochody mieszkańców powiatu przasnyskiego były znacznie niższe niż pensja przeciętnego Polaka i wyniosły 3 753,03 zł brutto. Oznacza to, że nasze pensje to niespełna 83 proc. średniej krajowej, a na tle zarobków bogatego Mazowsza wypadamy wyjątkowo kiepsko.

Województwo mazowieckie to region odznaczający się wysokimi przeciętnymi dochodami, przy jednoczesnym największym ich rozwarstwieniu. Z jednej strony mamy mieszkańców bardzo bogatych, z drugiej — najbiedniejszych, a to oznacza ogromne nierówności. To wynik funkcjonowania w ramach jednego województwa majętnej Warszawy oraz znacznej liczby ośrodków mniej zamożnych, do których zalicza się Przasnysz. Jednak ogromne rozwarstwienie możemy odnotować również w skali naszego powiatu.

Powszechna zarobkowa mizeria w Przasnyszu nie wyklucza jednak istnienia u nas prawdziwych bogaczy, którzy w ciągu roku na swoim koncie mogą odnotować okrągłą sumkę.

Jak się okazuje, w naszym powiecie mieszka całkiem sporo milionerów, a z roku na rok mamy coraz więcej osób, które wykazały dochód przekraczający 1 milion złotych. Takie dane uzyskaliśmy od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przasnyszu Grzegorza Magnuszewskiego.

Liczba milionerów w naszym powiecie skokowo wzrosła

Rozliczenia podatkowe przasnyskiej skarbówki wskazują, że w ubiegłorocznych zeznaniach aż 21 osób z powiatu przasnyskiego wykazało dochód przekraczający 1 milion złotych. Dla przykładu rok wcześniej, w 2017 r., takich osób było 12, co oznacza, że liczba zarabiających krociowe kwoty wzrosła o 75%.

Gdy milion dochodu podzielimy przez 12 miesięcy, okaże się, że najlepiej zarabiających 21 mieszkańców Przasnysza i okolic osiąga dochody w wysokości co najmniej 83 tysięcy złotych miesięcznie. Przy czym żaden z naszych milionerów nie osiągnął tak wysokich dochodów z pracy na etacie, wszyscy z nich są przedsiębiorcami, a więc prowadzą działalność gospodarczą. Co więcej, jest to wyłącznie działalność pozarolnicza.

Nie oznacza to jednak, że na etacie nie można dobrze zarobić. Najwyższy dochód z etatu w naszym powiecie wyniósł 647 417,38 zł, a to oznacza, że pracownik rekordzista osiągnął miesięczne dochody w wysokości ponad 54 tysięcy złotych. Godna pensja, biorąc pod uwagę, że najniższa krajowa wynosiła w 2018 r. 2 100 zł brutto.

Najbogatszy przasnyszanin zarobił prawie trzy miliony zł

To jednak nic w porównaniu z rekordowym dochodem, wypracowanym w wyniku działalności gospodarczej, który wyniósł w 2018 roku niemal 3 miliony złotych (2 998 219,50 zł). Rekordzista z powiatu przasnyskiego może się jednak schować przy swoim przedsiębiorczym koledze z Makowa Mazowieckiego, który w ubiegłym roku wykazał dochód ponad 7,5 miliona złotych (dokładnie 7 526 433, 15 zł).

Wysokie zarobki oznaczają także konieczność zapłacenia dużych podatków. Najwyższy podatek do zapłacenia w Urzędzie Skarbowym w Przasnyszu, wynikający  z zeznania za 2018 rok, wyniósł 219 110,00 zł i został zapłacony przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Za rok 2018 przasnyski Urząd Skarbowy przyjął 19 860 zeznań podatkowych (większość z nich wpłynęła za pomocą środków komunikacji elektronicznej). W 2019 roku mogliśmy po raz pierwszy rozliczyć się za pomocą portalu Twój e-PIT. Wówczas to skarbówka rozliczała za nas deklaracje podatkowe. Z tej możliwości skorzystało  6 789 mieszkańców Przasnysza i powiatu.

M. Jabłońska


5
Skomentuj artykuł

avatar
1 Liczba wątków
4 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętsze tematy
4 Comment authors
FinansusAdamInfoprzasnyszZniesmaczony Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Zniesmaczony
Gość
Zniesmaczony

Ktoś tu coś pomylił, skoro mowa o dochodzie to jak możliwie żeby zapłacić tylko 219tys podatku skoro ktos mial dochodu 3mln? Zapewne piszący pomylił przychód z dochodem a to diametralna różnica…
Mozna miec przychodu kilka milionów ale na czysto kilka tysiecy… Przychód nie oznacza zarobionych pieniedzy a jedynie ile wplynelo do firmy a z tego ktos oplaca dalej koszty itp…

Adam
Gość
Adam

A słyszałeś o czymś takim jak odliczenia od podatku i ulgi podatkowe?

Zniesmaczony
Gość
Zniesmaczony

Wiec jak mozecie mnie oswiecic to bylbym wdzieczny, jak mozliwe zeby przy dochodzie 3mln miec tylko 219tys podatku?
Ile masz ulg podatkowych? przy tych kwotach to gorsiki…

Finansus
Gość
Finansus

Zapraszamy do naszego biura rachunkowego, podpowiemy 😉