LO KEN: OBSERWACJE TRANZYTU MERKUREGO NA TLE SŁONECZNEJ TARCZY

9. maja br. miało miejsce najważniejsze wydarzenie astronomiczne 2016 roku, czyli tranzyt Merkurego na tle Słońca. W naszej szkole odbyły się teleskopowe obserwacje tego zjawiska, polegającego na powolnym przesuwaniu się planety na tle Słońca.

Merkury to najbliższa a zarazem najmniejsza planeta Układu Słonecznego. Jego średnica wynosi zaledwie niecałe 5 tys. km, co w połączeniu z rozmiarami Słońca – 1,4 mln km – dało efekt powolnego przesuwania się „czarnej plamki”. Dla miłośników astronomii ta „plamka” to prawdziwie rzadkie zjawisko: z tranzytami planet mamy do czynienia raz na kilkanaście lat i są one możliwe wyłącznie w odniesieniu do Merkurego i Wenus. To jedyne planety Układu Słonecznego, które mogą znaleźć się pomiędzy Słońcem a Ziemią, a tylko w takim przypadku można zobaczyć planetę na tle naszej dziennej gwiazdy.

Wykonując fotografie tego zjawiska, uchwyciliśmy kilka słynnych plam słonecznych. Istota plam wynika z aktywności Słońca – im większa jego aktywność, tym jest ich więcej. Sama plama to fragment powierzchni gwiazdy, gdzie temperatura jest niższa od otoczenia o ok. 1 500 °C. Dodamy, że temperatura powierzchni Słońca wynosi ok. 6 000 °C…


Marek Rozicki


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments