Liceum z Przasnysza poza pierwszą pięćsetką w rankingu polskich szkół.

Poznaliśmy wyniki kolejnej edycji rankingu liceów pisma „Perspektywy”. To najważniejszy i najpełniejszy ranking szkół. Wysokie miejsce to powód do dumy, ponieważ ranking został opracowany z uwzględnieniem sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Jak wypadły przasnyskie placówki?

Pierwsze miejsce w rankingu zajęło warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.  W rankingu sklasyfikowano także LO im. Komisji Edukacji Narodowej z Przasnysza, które znalazło się poza pięćsetką polskich szkół, zajmując 571. lokatę. Najlepszą placówkę naszego powiatu wyprzedziło m.in. LO im. Marii Curie-Skłodowskiej z Makowa Maz., które uplasowało się na 479. miejscu. Dość wysoką – 239. pozycję zajęło I LO im. Zygmunta Krasińskiego z Ciechanowa. Na miejscu 284. znalazło się katolickie LO im. ks. M. K. Sarbiewskiego z Mławy. Cieszy obecność w rankingu 1000 najlepszych polskich liceów LO z Jednorożca, które uplasowało się na 863. miejscu.

Ranking techników liczy 500 pozycji i nie znalazła się w nim żadna przasnyska szkoła. Jest za to Technikum nr 3 im. Stanisława Staszica z Ciechanowa, które znalazło się na wysokiej 147. pozycji. Jeszcze wyżej uplasowało się Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 w Mławie zajmując 93. miejsce.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione według trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.


guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Skandal za poprzedniego burmistrza nasze liceum lepiej sobie radziło

Bolek
Bolek
odpowiada  Andrzej
8 miesięcy temu

A co ma do tego burmistrz? Zawsze myślałem, że szkołą rządzi dyrektor i nauczyciele, którzy poprzez przekazywanie umiejętnie swojej wiedzy odnoszą sukcesy wraz z uczniami biorąc udział w konkursach, olimpiadach itd… Dobre wyniki, oceny uczniów to odwzorowanie dobrego nauczyciela.

Adam
Adam
odpowiada  Andrzej
8 miesięcy temu

Jak to szkoła pod powiat podlegającą hahaha
Byle tylko Chrostowskiego hejtowac.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
odpowiada  Andrzej
8 miesięcy temu

Licea i technika to szkoły powiatowe. Burmistrz odpowiada za podstawówki.

Mieszkanka
Mieszkanka
odpowiada  Przasnyszanka
8 miesięcy temu

Andrzeju niedługo napiszesz,że to wina burmistrza,że śniegu nie ma, albo że deszcz pada. Może to Twoja wina,że liceum tak słabo wypadło w rankingu? Nauczyciele odgrywają ogromną rolę w życiu każdego ucznia. Ich sposób przekazywania wiedzy, podejście do uczniów, kreatywność, wiedza i dobre serce jest wazne, a nie to kto sprawuje władzę. Liceum kończyłam dawno temu, ale doskonale pamiętam kto potrafił do nas dotrzeć i kto umiał przekazać swoją wiedzę w odpowiedni sposób. Niestety było też sporo nauczycieli, którzy realizowali tylko program i aby do przodu…

Bolek
Bolek
odpowiada  Mieszkanka
8 miesięcy temu

Zgadzam się z Panią. To jest to co wyżej napisałem. Jak nauczyciel był przyjazny dla uczniów to miło się go słuchało, podziwiało i chciało mieć te czwórki i piątki. Odwaga przychodziła sama żeby się zgłosić na ochotnika itd… Jeśli przyszedł na lekcję nauczyciel, którego nie interesował Twój problem, że możesz z czymś sobie nie radzić, nie rozumieć, byle przepchnąć materiał dalej to i uczniowi nie zależało na tym żeby takiemu nauczycielowi zaimponować i przy okazji otrzymać dobrą ocenę. Byle przetrwać 45 minut i wrócić do domu. To działa w dwie strony. Jak już Pani dodała są nauczyciele oddani uczniom, którzy… Czytaj więcej »

Licealistka
Licealistka
odpowiada  Bolek
8 miesięcy temu

Skończyłam tą szkołę 20 lat temu, klasa matematyczna, poziom był bardzo wysoki ale to oczywiście zasługa nauczyciela, miałam przyjemność trafić na profesora Stusińskiego. Za to fizyka, historia, jakiś koszmar, do dzisiaj mam koszmary.

Leszek
Leszek
odpowiada  Andrzej
8 miesięcy temu

Liceum nie podlega burmistrzowi

janek
janek
8 miesięcy temu

Moje dziecko skończyło tą szkołę i dzięki Bogu mamy ten korkowy horror za sobą

Kalina
Kalina
odpowiada  janek
8 miesięcy temu

Jeśli starosta nie zmieni dyrektora i niektórych nauczycieli to jest kompletne dno, zamiast mózgów są banknoty. I nadarmo lokowane.

radosław
radosław
8 miesięcy temu

Dane wyżej podane są błędne. Liczę, że redakcja dokona ich korekty. Krytyków zaś zapraszam do lektury ostatniego raportu maturalnego na stronie KEN-a. Jego uważna analiza, ale także danych dot. EWD, pozwoli z pewnością na wyrobienie sobie bardziej zniuansowanego i obiektywnego obrazu szkoły. Na marginesie dodam, że obecna pozycja liceum w rankingu Perspektyw jest najwyższa w historii tego zestawienia.
Radosław Waleszczak

mana
mana
odpowiada  radosław
8 miesięcy temu

Panie dyrektorze, patrzę własnie na ten ranking i jak wół jest napisane : LO im. Komisji Edukacji Narodowej Przasnysz – 571. miejsce.

Radosław
Radosław
odpowiada  mana
8 miesięcy temu

Proszę zerknąć na ranking 2020. Pozdrawiam.
Radosław Waleszczak

Przasnyszanin
Przasnyszanin
odpowiada  Radosław
8 miesięcy temu

W artykule jest mowa wyraźnie o ubiegłorocznym rankingu, w którym LO KEN jest na 571 miejscu. W roku 2020 Nasze LO również znalazło się poza pięćsetką.

Radosław
Radosław
odpowiada  Przasnyszanin
8 miesięcy temu

Rzecz w tym, że artykuł podaje dane z 2019 r., dodając jednocześnie, że są to dane z „kolejnej edycji rankingu”, przy czym data opublikowania tych informacji to – jak widzę – 10 stycznia 2020. Tymczasem w tej dacie opublikowano ranking za 2020, ten za 2019 był zaś ogłoszony w styczniu 2019! Mam nadzieję, że to wyjaśnia sprawę.
R. Waleszczak