Kolejne ćwiczenia zimowe przasnyskiej straży

W ramach doskonalenia zawodowego mazowieccy strażacy zorganizowali w dniu 16 lutego 2018 roku ćwiczenia na terenie zbiornika wodnego „Niewiadoma” gm. Sabnie pow. sokołowski pod kryptonimem „Lodowe 2018”.

Podczas ćwiczeń zrealizowano następujące scenariusze zdarzeń:

1. samochód z nieznaną substancją chemiczną zatonął przy tamie

Kierowca samochodu osobowego wjechał na pokrywę lodową zbiornika retencyjnego w celu wylania nieznanej substancji chemicznej. Lód zarwał się pod ciężarem pojazdu w okolicach tamy. Z beczki znajdującej się w bagażniku pojazdu wypływa nieznana substancja chemiczna. Sytuację widzieli wędkarze, jeden z nich poinformował o zdarzeniu straż pożarną w Sokołowie Podlaskim.

2. załamanie pokrywy lodowej pod awionetką.

Pilot odbywający lot kontrolny awionetką awaryjnie lądował na tafli lodowej zbiornika retencyjnego. Po udanym przyziemieniu lód się załamał, a w konsekwencji dziób awionetki wraz ze znajdującym się w kabinie pilotem znalazł się pod wodą. Okoliczni mieszkańcy zauważyli zdarzenie oraz natychmiast zgłosili je pod numer alarmowy 112.

3. zdarzenie masowe pod lodem.

Grupa ludzi spacerowała po lodzie, który pod ciężarem grupy osób zarwał się. Wszyscy wpadli do wody. Dwie osoby utrzymują się na powierzchni przy krawędzi przerębla reszta zniknęła z pola widzenia.

Ćwiczenia miały na celu m.in.:

  • sprawdzenie gotowości operacyjnej pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej biorących udział w ćwiczeniach,
  • doskonalenie współdziałania i koordynacji działań ratowniczych specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego wojewódzkiego i centralnego odwodu operacyjnego,
  • doskonalenie umiejętności w zakresie sprawiania sprzętu ratownictwa wodnego i nurkowego, techniki poszukiwania osób pod lodem, lokalizacji i wydobycia osób spod lodu, ratownictwa wodno-nurkowego w warunkach zimowych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wodzie.
  • rozpoznanie operacyjne akwenu.

W ćwiczeniach brało udział 70 strażaków, 15 samochodów i pięć łodzi, w tym grupy i sekcje ratownictwa wodnego z terenu województwa mazowieckiego:

  • SGRW-N „Warszawa 5”, „Radom 5”, „Maków 5”, „Płock 5”,
  • SSRW-N „Kozienice”, „Wyszków”, „Przasnysz”, „Ostrołęka”,

Bezpieczne Lodowiska 2018

Niskie temperatury powietrza sprawiły, ze akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Mazowieccy strażacy przypominają – osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

W związku z trwającym sezonem zimowym mazowieccy strażacy prowadza akcję „Bezpieczne lodowiska 2018” mająca na celu pomoc w organizacji bezpiecznych lodowisk w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane ślizgawki min. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp.

Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemna zgodę władz na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypie band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek.

Opracowanie : mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie

Zdjęcia : mł. bryg. Jarosław Andruszkiewicz – KP PSP w Przasnyszu


Źródło straz-przasnysz.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments