K.O.S.T.K.A – sezon 2.

Równo rok temu w naszym mieście gościliśmy pielgrzymów przybyłych do nas z okazji Światowych Dni Młodzieży. Wolontariusze w ramach projektu „Strefa podróży małych i dużych” przygotowali wówczas na tę okazję grę miejską „Podróże z K.O.S.T.K.Ą”, której scenariusz powstał na podstawie komiksu „K.O.S.T.K.A” autorstwa Przemysława Wysogląda SJ.

W roku 2017 (sezon 2.) kontynuujemy temat przygotowując – w partnerstwie z Fundacją SCALAM i Miejskim Domem Kultury w Przasnyszu –  sztukę o św. Stanisławie Kostce. W ramach naszego tegorocznego projektu „Nakręceni na historie”, powstał scenariusz sztuki. Kanwą jest tu znowu komiks „K.O.S.T.K.A”, który przenosi postać patrona młodzieży w czasy współczesne.

Od kwietnia w Miejskim Domu Kultury trwają warsztaty i próby teatralne.

Jednocześnie rozpoczęliśmy zajęcia mające na celu wykonanie „batikowej scenografii” do spektaklu. Warsztaty odbywają się przez całe wakacje – wtorki i czwartki godz. 15.00 w Pracowni Batiku MAMUT (Miejski Dom Kultury).

Premiera odbędzie się we wrześniu – podczas Dnia Patrona Miasta.

Już teraz dziękujemy za zaangażowanie młodzieży uczestniczącej w projekcie oraz naszym partnerom projektowym za świetną współpracę!

„Komiks K.O.S.T.K.A jest opowieścią o Stanisławie Kostce i jego bracie Pawle. Dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny, zabezpieczenie finansowe, otwarte głowy i wolność wyboru. Dlaczego więc się poróżnili i dlaczego ich życie potoczyło się w tak różnych kierunkach?

Staszek Kostka jak każdy nastolatek miał pragnienia. Co więcej, umiał je wypowiedzieć przed samym sobą i przed swoimi bliskimi. Czy było to wtedy łatwe? Nie. To łatwe nie jest do dziś. Z jednej strony narażenie się na śmieszność i obawa przed odrzuceniem, z drugiej nasze lenistwo i wygoda. Czy to wszystko nie sprawia, że robimy mniej, niż jesteśmy w stanie zrobić?
Paweł Brożyniak SJ
Wieloletni organizator Ignacjańskich Dni Młodzieży

Komiks to dość nietypowa forma mówienia o świętych, ale przecież bardzo dobrze wpisująca się w naszą współczesną cywilizację obrazkową. Żeby zaś dotrzeć do współczesnego człowieka, trzeba stosować współczesne środki.
Wojciech Ziółek SJ
Prowincjał Jezuitów”

Więcej o historii powstania komiksu na stronie: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/kostka/1

Scenariusz i reżyseria, warsztaty teatralne: Edyta Przybysławska (MDK)

Scenografia, warsztaty batiku: Tomasz Jakubowski (MDK)

Koordynator wydarzenia: Paulina Zembrzuska (Fundacja SCALAM)

Projekt „Nakręceni na historie” realizowany we współpracy z Fundacją SCALAM.

 

 

Fot. Pracownia Batiku MAMUT

tekst: MBP Przasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments