Interwencje Straży Pożarnej Przasnysz od 04 do 10 marca 2015 r.

06.03.2015 r. godz. 2004

            Pożar samochodu osobowego na drodze krajowej nr 57 w Plewniku gmina Krzynowłoga Mała. W chwili przyjazdu straży pożarnej, płomienie obejmowały całe wnętrze i przód samochodu. Podróżujące nim cztery osoby (w tym dwoje dzieci) znajdowały się na zewnątrz, bez żadnych obrażeń ciała. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do gaszenia pożaru. Pożar ugaszono.

W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległo Audi A6.

Ponadto strażacy w minionym tygodniu jeden raz prowadzili działania ratownicze przy wypadku dwóch samochodów osobowych w Rzęgnowie powiat mławski, dwa razy usuwali powalone drzewa, jeden raz usuwali rozlany olej z jezdni i jeden raz gasili pożar suchej trawy.

Wypalanie traw.

Od wielu lat na przełomie zimy i wiosny, wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Od pokoleń panuje przekonanie, że wypalanie traw i nieużytków rolnych powoduje użyźnianie gleby (szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy). Jest to jednak nieprawda. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

Ponadto do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Każdego roku w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr, który w przypadku gwałtownej zmiany kierunku, często doprowadza do utraty kontroli nad pożarem. Wówczas ogień przenosi się na pobliskie lasy i zabudowania. Powodując niejednokrotnie utratę dobytku całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE, W TYM PODPALACZE, PRZYPADKOWE OSOBY ORAZ STRAŻACY!!!

 

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, stwarzające zagrożenie dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie, z uwagi na możliwość zatrucia powstałymi toksynami.

Dym powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Oficer prasowy

st.kpt. Jarosław Andruszkiewicz


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments