Ile płacimy za usługi komunalne w Przasnyszu? Jak wypadamy na tle innych miast?

Prawie 2 600 zł – to różnica w rocznych opłatach za usługi komunalne między najtańszym i najdroższym pod tym względem miastem powiatowym w Polsce. Przasnysz od lidera dzieli 1 350 zł. Jak wynika z rankingu, średnie wydatki na usługi komunalne w Polsce wynoszą 2 764,06 zł rocznie. Oznacza to, że nasi mieszkańcy płacą nieco mniej, niż statystyczna polska rodzina.

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych opracowała na podstawie danych z 339 miast firma Curulis – Doradztwo Samorządowe. Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi przeciętna polska rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną i strefy płatnego parkowania. W przypadku miast takich jak Przasnysz, na terenie których nie funkcjonuje gminna komunikacja  miejska,  opłaty  za  przewozy pasażerskie ustalono na podstawie cen ustalanych przez przewoźników obsługujących międzymiastowe  i  podmiejskie linie autobusowe, w tym obszar danego miasta (np. PKS).

Liderem rankingu – czyli miastem, którego mieszkańcy za usługi komunalne płacą najmniej, zostały Kozienice z wydatkami 1 310,41 zł. Na drugiej lokacie znalazło się Działdowo (1 432,06 zł), na podium uplasowała się także Rawa Mazowiecka. Niewielkie koszty za usługi komunalne ponoszą również mieszkańcy Pułtuska, Mińska Mazowieckiego i Ostrołęki, które zajęły odpowiednio – 6.,7. i 8.miejsce w rankingu.

Ostrołęka jest zdecydowanym liderem w naszym regionie. Przeciętna ostrołęcka rodzina za usługi komunalne płaci jedynie 1 813, 95 zł rocznie. Na wysoką pozycję naszych wschodnich sąsiadów wpłynęła m.in. darmowa komunikacja miejska. Te sam czynnik zadecydował, że kolejnym miastem z niskimi wydatkami jest Mława, która zajęła 57. miejsce, z przeciętnymi opłatami wynoszącymi 2 310, 60 zł. Dużo dalej – na 139. lokacie – uplasował się Przasnysz, który znalazł się wśród nieco ponad 30 proc. miast powiatowych w Polsce, które nie mają własnej komunikacji miejskiej. Roczne opłaty, które ponosi przeciętna przasnyska rodzina za wodę, ścieki, odbiór odpadów i komunikację wyniosły 2 661,97 zł. Zaraz za nami – na 150. miejscu – znalazł się Ciechanów z kosztami w wysokości 2 684,71 zł. Stosunkowo w najgorszej sytuacji w naszym regionie są mieszkańcy Makowa Mazowieckiego, który wylądował na 163. lokacie na 339 możliwych. Roczne koszty makowian za usługi komunalne to 2 720,60 zł. To jednak nic w porównaniu wydatkami mieszkańców Tarnowskich Gór, które znalazły się na ostatnim miejscu rankingu. Tam roczne opłaty wynoszą blisko 4 tys. zł (3 909,42 zł).

Jak piszą autorzy raportu:” Każdego dnia ponad 38 milionów osób korzysta w Polsce z usług komunalnych. Czysta woda, transport publiczny, czy gospodarka odpadami są podstawowymi potrzebami mieszkańców wszystkich polskich miast i gmin. Za ich odpowiednie  zorganizowanie  odpowiedzialność ponoszą  władze  samorządowe. To właśnie one powinny dbać zarówno o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów”.

Informacje  na  temat  wysokości stosowanych przez jednostki samorządu cen i opłat zgromadzono  wyłącznie  na  podstawie obowiązujących  aktów  prawa  miejscowego, uchwał rad miejskich, czy decyzji organów regulacyjnych.  Przyjęto stan na dzień 15 sierpnia 2018 r.

Źródło Kurier PAP, oprac. Małgorzata Jabłońska


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments