III Przasnyski Bal Bezalkoholowy – fotorelacja

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przasnyszu, już po raz trzeci zorganizowała w Szkole Podstawowej nr 2 bal bezalkoholowy, w którym uczestniczyło około 50 par.

Honorowy patronat nad balem objął Burmistrz Miasta Przasnysza – Waldemar Trochimiuk.

Jak co roku wybraliśmy społeczne przesłanie, które towarzyszyło organizacji tego balu. W tym roku tematem przesłania społecznego było krótkie omówienie przez panią Martę Pęczkowską z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wpływu spożywanego przez kobiety w ciąży  alkoholu na zdrowie dziecka. Uczestnicy balu dowiedzieli się, że praktycznie każda ilość  spożytego alkoholu przez kobietę w ciąży, może doprowadzić do negatywnych dla zdrowia dziecka następstw. Pani Marta powiedziała min.:

„Obecność państwa na balu bezalkoholowym jest doskonałą okazją do wspomnienia o odpowiedzialnym planowaniu rodziny. To właśnie dwoje ludzi planujących potomstwo bierze na siebie odpowiedzialność za zdrowie swojego dziecka. To właśnie oni odpowiedzialni są nie tylko za jego wychowanie w przyszłości, ale przede wszystkim za to jaką przyszłość temu dziecku dadzą już na starcie życia.

Zażywanie wszelkiego rodzaju używek w ciąży jest bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wydawać by się mogło, że wszyscy wiedzą, iż w kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu. Jednak według badań co trzecia kobieta w wieku prokreacyjnym piła alkohol w czasie ciąży. Jedną z przyczyn jest mylne przekonanie, że alkohol to wódka, a wino i piwo to właściwie już nie.

Tymczasem nie jest prawdą, że czerwone wino zwiększa liczbę czerwonych krwinek, a piwo, zwłaszcza ciemne wzmaga laktację.

Jeśli kobieta chce mieć zdrowe dziecko nie powinna w ogóle pić alkoholu w ciąży.

Alkohol jest substancją toksyczną, jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko uszkadzając płód. Z krwi matki alkohol przedostaje się do krwi dziecka, które nie może się go pozbyć, bo nie ma wykształconej wątroby.

Alkohol może spowodować uszkodzenie mózgu nienarodzonego dziecka lub inne uszkodzenia od mikrouszkodzeń układu nerwowego i narządów do pełnoobjawowego FAS – Płodowego Zespołu Alkoholowego (ang. Fetal Alcohol Syndrome).

Chciałabym państwu podać przykład 13 letniego chłopca, którego matka w czasie ciąży piła alkohol. Ma on trudności z mówieniem i nauką. Z nikim się nie przyjaźni, zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy.

Inny 13 latek urodził się z poważną wadą serca. Przeszedł kilka operacji. Teraz bawi się samochodzikami nie interesują go gry komputerowe. Nie ma przyjaciół…Jego matka w ciąży wypiła tylko raz na przyjęciu…

36 letnia Amanda urodziła się z Płodowym Zespołem Alkoholowym. Jej matka w ciąży piła alkohol, nie przyjmowała innych używek bo mogły zaszkodzić dziecku. Amanda ma swoje lalki bawi się nimi całymi dniami, lubi rysować, nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.

Kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu. Nie pijąc nie ryzykuje zdrowia swojego dziecka. Co można jeszcze zrobić?

Powiedzmy znajomym, rodzinie o ryzyku związanym z piciem w ciąży alkoholu.

W ten sposób możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby dzieci rodzących się z FAS. W Polsce jest to 900 dzieci rocznie – to więcej niż z zespołem Downa.

Dlatego szanowni państwo bawmy się dzisiaj i planujmy rodzinę na trzeźwo!” – powiedziała Marta Pęczkowska.

Bal poprowadzili młodzi wodzireje – Beata i Marcin Mądrzy, którzy tradycyjnie zaproponowali rozpoczęcie balu polonezem, a w dalszej części były tańce integracyjne z całego świata, wspólne śpiewanie przy stołach, muzyczne dedykacje, konkursy i zabawy oraz licytacje na cel charytatywny, którym była pomoc dzieciom z SP2. Bal trwał do godz. 4.00 .

Uczestnicząc w balu towarzyszyło mi zadowolenie z faktu, że w większości na bal przyszli i bawili się ludzie młodzi.

Dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie w ten mroźny i śnieżny karnawałowy wieczór, już teraz zapraszam na kolejny bal bezalkoholowy za rok.

Przewodniczący MKRPA – Andrzej Dołęga



Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments