Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem pierwsza na Mazowszu

Już po raz piąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy.
W dniu 19 listopada Samorządowcy oraz dyrektorzy najlepszych bibliotek podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odebrali dyplomy z rąk organizatorów Rankingu – Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Pawła Jabłońskiego i Ewy Usowicz, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”. Podczas gali nagrodzeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw. Przygotowując ranking, rozesłano ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Uzyskano blisko 800 odpowiedzi. W systemie oceniania ważne były działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, dostęp do Internetu, poziom czytelnictwa, liczba kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.
Celem organizatorów Rankingu Bibliotek jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Katarzyna Bojarska – Jeż


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments