Gmina Przasnysz: Szkolenia dla rolników – dyrektywa azotanowa

Ze względu na zmiany w prawie unijnym rolnicy z terenu gminy Przasnysz będą zmuszeni do respektowania zasad związanych z Obszarami Szczególnego Narażenia i aktualizacją tzw.  dyrektywy azotanowej. Aby jak najlepiej przygotować się do tych zmian, na terenie gminy rozpoczęły się szkolenia kierowane do rolników z wybranych miejscowości.

Wspomniane Obszary Szczególnego Narażenia dotyczyć będą następujących sołectw: Cierpigórz, Dębiny, Dobrzankowo, Fijałkowo, Golany, Helenowo Stare, Karwacz, Kijewice, Klewki, Leszno, Mchowo, Mchówko, Mirów, Obrąb, Polny Młyn, Sierakowo, Sątrzaska, Wyrąb Karwacki, Wandolin, Zawadki. Z myślą o mieszkańcach tych terenów Ośrodek Doradztwa Rolniczego z pomocą Urzędu Gminy Przasnysz rozpoczął serię szkoleń doskonalących.

Pierwsze zajęcia odbyły się 23 i 25 października – odpowiednio w Mchowie i Przasnyszu. W zajęciach wzięło udział po kilkanaście osób. Podczas wykładu rolnicy mogli dowiedzieć się m.in., jak należy nawozić ziemie rolne zgodnie z wymogami dyrektywy, jak chronić i przetrzymywać nawozy czy jak nawozić glebę w okresach, gdy na polach zalega jeszcze śnieg.

Pracownicy urzędu gminy już planują kolejne spotkania szkoleniowe, tak aby jak największa grupa rolników mogła skorzystać z pomocy fachowców i dzięki temu uniknęła negatywnych konsekwencji nawożenia niezgodnego z prawem.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące nawożenia gleb zgodnie z dyrektywą azotanową i wybrane zdjęcia z realizowanego szkolenia.

Szkolenia OSN.pdf


Urząd Gminy Przasnysz


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments