Gala „Biblioteka pod różą”

Sobotnia Gala „Biblioteka pod różą”  była okazją do spotkania przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów i pracowników instytucji z nami współpracujących, członków organizacji pozarządowych, bibliotekarek i bibliotekarzy, naszych Czytelników – po prostu naszych Przyjaciół. Atmosfera spotkania – zwłaszcza w pierwszej jego części – była bardzo uroczysta, ale jednocześnie wypełniona dobrą aurą, ciepłymi słowami kierowanymi do pracowników Biblioteki. Za wszystkie życzenia – te wyartykułowane i te przekazywane nam telepatycznie – serdecznie dziękujemy!

Miłe słowa otrzymaliśmy także od Dyrektora Biblioteki Miasta Stołecznego Warszawy Pana dra Michała Strąka oraz Kierownika Działu Wojewódzkiej Sieci Bibliotek Pani Barbary Stępniewskiej. Treść tego listu publikujemy poniżej.

Gala była okazją do prezentacji dokonań Biblioteki, jej historii i planów na przyszłość. W części zatytułowanej „WCZORAJ” przypomnieliśmy mało znane fakty z działalności naszej instytucji. Była to dokumentacja fotograficzna uzupełniona o komentarz z cytatami odnalezionymi w kronikach Biblioteki. W części pn. „DZIŚ” w dynamiczny i obrazowy sposób staraliśmy się opowiedzieć o obecnej działalności Biblioteki w 5 obszarach: kultura, animacja, wiedza, informacja i edukacja. Szczegółowo przedstawiliśmy publiczności projekt realizowany w tym roku we współpracy z Fundacją SCALAM „Biblioteczna strefa podróży małych i dużych”, gdzie zaprosiliśmy mieszkańców miasta do udziału w 7 „podróżach” –  wydarzeniach, warsztatach, wycieczce, grze miejskiej . Wydarzenia w ramach projektu odbywały się przez cały 2016 rok. Zwieńczeniem projektu była Gala „Biblioteka pod różą”. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach Programu Partnerstwa publiczno-społeczne. Sobotnie spotkanie było okazją do podziękowania wolontariuszom, którzy wspierali nas w realizacji projektu.

Część oficjalną zakończyliśmy prezentacją naszych marzeń i planów na przyszłość.  Pokazaliśmy wizualizacje i aranżacje wnętrz nowego budynku biblioteki. „Stare kino” – bo tak zwą przasnyszanie to miejsce przy ul. J.Dąbrowskiego 3 – jest naszym marzeniem o własnej siedzibie i możliwości realizacji działań dla wszystkich grup wiekowych.

Ciekawym elementem tej części Gali były dwa filmiki, w których produkcji duży udział mieli nasi Czytelnicy oraz nasi młodzi Wolontariusze. Film „Moja Biblioteka” to wspomnienia i refleksje Czytelników Biblioteki o tym miejscu, które jak się okazuje jest dla nich – z bardzo różnych względów – ważne. Drugi film: „W którym miejscu jest Miejska Biblioteka?”  to sonda uliczna , w której mieszkańcy Przasnysza odpowiedzieli na krótkie pytanie zawarte w tytule sondy. Odpowiedzi były czasem zaskakujące… J

Wręczyliśmy też nagrody w dwóch konkursach: literackim i familijnym. Udział w konkursie literackim zaproponowaliśmy seniorkom i seniorom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, są aktywni, realizują swoje pasje i zainteresowania. Zadaniem było opisanie w formie literackiej swojej drogi życiowej. Jurorką w naszym konkursie była Pani Anna Nowakowska – pisarka, felietonistka, która przyznała trzy równorzędne nagrody: Pani Halinie Fabrykiewicz, Pani Krystynie Milczarek oraz Pani Annie Toczyńskiej. Do kolejnego konkursu zaprosiliśmy całe rodziny. Polegał on na wykonaniu książeczki o tematyce związanej z życiem rodzinnym. Nagrody odebrali: I miejsce –  Ela Bielecka z SP nr 5, II miejsce – Antek Sołowiej z SP nr 2, III miejsce – Ada Olszewska z SP nr 2.

Gala była okazją do prezentacji całego zespołu Biblioteki oraz pożegnania Pani Ireny Skwarskiej, która po 40 latach pracy w naszej Bibliotece, odchodzi w tym miesiącu na emeryturę.

Po krótkiej przerwie na uczestników naszej Gali czekał prezent – recital Katarzyny Żak. Znowu wzruszaliśmy się i uśmiechaliśmy przy piosenkach Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej i tych z najnowszej płyty Pani Katarzyny „Bardzo przyjemnie jest żyć” z tekstami  Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Piotra Bukartyka….  Po koncercie można było zdobyć autograf naszego Gościa.

Na wszystkich czekał także tort urodzinowy! Była to okazja do rozmów, do pamiątkowych zdjęć. Naszą cudowną „ścianką” okazał się element scenografii, którą  wykonała Pani Joanna Chmielewska-Gnojewska (Ślubne Aranżacje „Joanna”). Kompozycja złożona z portretu Zofii Nałkowskiej wykonanego w technice batiku (autor: Tomasz Jakubowski) w ramie z żywych róż wzbudziła zachwyt i podziw uczestników Gali. Aż szkoda było to dzieło po kilku godzinach demontować! Dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami: za energię, dobre słowa i życzenia. Teraz nasze plany – wierzymy -już na pewno się spełnią!

Projekt „Biblioteczna Strefa Podróży Małych i Dużych” realizowany we współpracy z Fundacją SCALAM

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

GALERIA


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments