Fundacja Przasnyska: Społecznicy podglądali działania obywatelskie w Warszawie

Przez dwa dni, 14 i 15 lipca, grupa piętnastu osób z Przasnysza poznała najważniejsze miejsca aktywności społecznej i obywatelskiej w Warszawie. Bezpłatną wizytę studyjną dla przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego zorganizowało Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej w Przasnyszu.

Uczestniczki i uczestnicy wizyty, którzy prowadzą w Przasnyszu organizacje pozarządowe albo zajmują się nimi i konsultacjami społecznymi w Urzędzie Miasta Przasnysz, poznali nowe, często bardzo od siebie odległe przykłady miejskiego aktywizmu, współpracy sąsiedzkiej, łączenia biznesu z działalnością społeczną. W ciągu dwóch dni wzięli udział w spotkaniach z dziewięcioma osobami z różnych, ale bardzo aktywnych w Warszawie, środowisk: z urzędnikami warszawskiego ratusza, działającymi nieformalnie miejskimi aktywistami, członkiniami spółdzielni socjalnej, menadżerem klubokawiarni, pracownikami organizacji pozarządowych a nawet kandydatką ruchów miejskich na prezydenta Warszawy.

Zależało nam na tym, żeby przasnyszanie poznali inną Warszawę, niż ta, którą znają ze swoich normalnych spraw – wizyt w urzędach, szkołach, czy na zakupach. Dlatego odwiedziliśmy miejsca społecznego fermentu, jak będące przedmiotem konfliktu aktywistów miejskich z władzami miasta osiedle domków fińskich na Jazdowie, hipsterski Bar Prasowy czy, prowadzony przez anarchizującą grupę, hostel Emma. Jedliśmy tylko w barach mlecznych a catering na spotkania z ekspertami zamawialiśmy tylko w organizacjach pozarządowych: Fundacji Pożywienie Darem Serca i w Stowarzyszeniu Projekt: Polska – mówi Michał Helwak, organizator wizyty.

Najwięcej pytań padło w czasie rozmowy z Justyną Piwko – koordynatorką warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Przasnyszanie rozmawiali z nią o tym, jak w stolicy wypracowywano mechanizm budżetu miasta współtworzonego przez mieszkańców. Uczestnikom podobała się także rozmowa z duetem Adam Grzegrzółka – Zastępca Dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej warszawskiego Urzędu Miasta i Karol Kowalczyk – najmłodszy Radny Dzielnicy Praga Południe. Samorządowcy opowiadali o swojej współpracy w animowaniu sąsiedztw i mieszkańców anonimowych osiedli oraz o prowadzonych na Pradze Południe konsultacjach społecznych. Ich ciekawym przykładem była historia nadania nazwy jednemu ze skwerów na Grochowie, gdzie oficjalną, urzędową nazwę „Skwerek Berek” wymyśliły dzieci z pobliskiego przedszkola.

W ciągu dwóch dni wypełnionych bardzo intensywnym programem grupa odwiedziła Sejm, centrum społecznościowe Miejsce Akcji Paca 40, bar mleczny Prasowy, prowadzony przez spółdzielnię socjalną Warszawa Hostel Emma, klub „Temat Rzeka” na plaży nad Wisłą, klubokawiarnię „Państwomiasto”, Muzeum Historii Żydów Polskich, bar mleczny Gdański i dwukrotnie osiedle domków fińskich. Spotkała się na spotkaniach i szkoleniach z dziewięcioma osobami, które mają realny wpływ na obraz społecznej aktywności mieszkańców Warszawy – m.in. miejską aktywistką Joanną Erbel, dyrektorem Fundacji Projekt: Polska Wiktorem Jędrzejewskim, czy Patrykiem Zarembą – przedstawicielem Stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy.

Wizyta studyjna w Warszawie była kolejnym przedsięwzięciem edukacyjnym zorganizowanym przez Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej dla osób aktywnych w organizacjach pozarządowych i pracowników Miasta Przasnysz.

CAWSL istnieje od stycznia tego roku. Zostało utworzone przez Fundację Przasnyską i Miasto Przasnysz po to, żeby wzmacniać przasnyskie organizacje pozarządowe i budować lepsze relacje pomiędzy nimi a samorządem. Centrum organizuje spotkania integracyjne, szkolenia, doradztwo, udostępnia salę i sprzęt multimedialny na wydarzenia organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Organizuje też wizyty studyjne a niedługo zacznie wydawać nowy lokalny portal internetowy. Wszystkie działania Centrum Animacji są bezpłatne dla osób korzystających. Płaci za nie Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


14689101806_d2fffb5f3d_z

 

Michał Helwak

tel. 791 608 313

m.helwak@przasnyska.pl


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments