CO Z OBWODNICĄ PRZASNYSZA ?

Podczas sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w dniu 18 sierpnia radny Piotr Marchliński korzystając z obecności starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego oraz burmistrza Przasnysza Waldemara Trochimiuka zadał pytanie dotyczące budowy obwodnicy Przasnysza od Sierakowa w kierunku na Mchowo, którą chciało już w  2013 roku rozpocząć starostwo powiatowe w Przasnyszu.

Obwodnica mogła już być kompleksowo budowana, nie było zgody władz Przasnysza

Starosta Zenon Szczepankowski odpowiedział radnemu, że starostwo konsekwentnie opowiada się za budową obwodnicy Przasnysza i kompleksowo mogła ona ruszyć już w ubiegłym roku wraz z budową trasy Przasnysz – Chorzele. Jednak zgody na jej budowę i współpracę w tym zakresie nie wyraziły władze miasta Przasnysz.

Burmistrz milczy

Obecny na sesji burmistrz Waldemar Trochimiuk przemilczał pytanie i nie zabrał głosu w sprawie budowy obwodnicy Przasnysza.

Mogły powstać ronda, drogi dojazdowe do Przasnysza i ścieżki rowerowe

W ramach obwodnicy planowane były ronda oraz kilka dróg dojazdowych do miasta. Wykonana byłaby również ulica Żwirki i Wigury w Przasnyszu wraz ze ścieżką rowerową, pomimo, że jest to droga wojewódzka. Starostwo mogłoby wykonać kilka takich wjazdów do miasta raz ze ścieżkami rowerowymi i infrastrukturą gazową, oświetleniową i telekomunikacyjną, wodociągową i kanalizacyjną.

Starostwo chce lokalnej i bardzo dobrze dostępnej obwodnicy Przasnysza

Zarząd Powiatu Przasnyskiego już w dniu 19 kwietnia 2013 roku postanowił zwrócić się do samorządów miasta Przasnysz i gminy Przasnysz z propozycją wspólnego projektu unijnego z perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014 – 2020 na budowę obwodnicy Przasnysza będącej przedłużeniem drogi powiatowej biegnącej przy Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie k/ Przasnysza w kierunku Mchowa. Zarząd Powiatu widzi potrzebę budowy takiej obwodnicy. Obwodnica ta miałaby jednak charakter drogi lokalnej, bez izolowania jej ekranami akustycznymi i blokadą wjazdów. Byłaby to więc obwodnica bardzo dobrze dostępna. Droga zmniejszyłaby natężenie ruchu ciężarówek przez centrum miasta i uaktywniła gospodarczo tereny wokół obwodnicy. Jej charakter nie izolowałby jednak miasta od głównego ruchu przelotowego. Doświadczenia innych miast, gdzie wybudowano obwodnice charakteryzujące się trudną dostępnością wskazują ujemne strony takiego rozwiązania. Chcemy ich uniknąć, dlatego nasza obwodnica musi mieć w założeniu bezproblemową dostępność.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments