Bądź bezpieczny zimą! – rozmowa z Waldemarem Białczakiem i Jarosławem Andruszkiewiczem z przasnyskiej straży

W związku z powrotem srogiej zimy przeprowadziliśmy rozmowę z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej Waldemarem Białczakiem oraz z  Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu Jarosławem Andruszkiewiczem.

Powierzchnia obszaru chronionego  jednostki w Przasnyszu wynosi obecnie 1343,83 km2,   a liczba miejscowości w tym obszarze to 318.  Na całym terenie istnieje 49 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W tej chwili na naszym terenie przeważają miejscowe zagrożenia, na drugim miejscu są pożary. Miejscowe zagrożenia to niestety m.in. wypadki, których jest dość sporo. Apelujemy o rozwagę na drogach. Jest ślisko, widoczność nie jest najlepsza. Zdejmijmy nogę z gazu i zachowajmy szczególną ostrożność, nie tylko zimą. – apeluje Komendant  Waldemar Białczak.

Kolejną ważną sprawą na którą należy zwrócić szczególną uwagę zimą jest zachowanie bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych.  W całej Polsce odbywa się obecnie kampania MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność”. Od 1 października 2017 r. do 16 stycznia 2018 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których  prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Do tego momentu niestety 32 osób nie udało się uratować. Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. Co się zdarza niestety dość często. W tym momencie zagrażamy nie tylko sobie, ale i wszystkim osobom w naszym otoczeniu. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. – dodaje.

Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie. Na tą chwilę w Polsce zamarzło już 39 osób. Mróz nie odpuszcza więc bądźmy czujni. Zadbajmy też o siebie i o dzieci ubierając się odpowiednio do temperatury. Unikniemy w ten sposób odmrożeń. – mówi Zastępca Komendanta Jarosław Andruszkiewicz.

Uważajmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Niestety jest to czas, kiedy często dochodzi do wypadków na zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież, które dla zabawy wchodzą na lód. Ofiarami są również wędkarze pod którymi załamuje się lód.  Od początku tego roku w wyniku utonięcia po zarwaniu się lodu zginęło już kilkanaście osób. Strażacy z naszej jednostki dostosowują do odpowiedniej pory roku ćwiczenia doskonalące. W okresie zimowym 2017/2018 przeprowadziliśmy dla każdej zmiany służbowej ćwiczenia na akwenach wodnych pokrytych lodem. Dodatkowo prowadziliśmy spotkania z młodzieżą szkolną i feryjną w placówkach oświatowych i na zbiornikach wodnych. Do procesu doskonalenia ratowniczego włączyliśmy również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemy ratowniczo-gaśniczego. Poza tym nasza sekcja ratownictwa wodno-nurkowego ćwiczy według oddzielnego doskonalenia zawodowego. 16-ego lutego br. brała między innymi udział w wojewódzkich ćwiczeniach „lodowych” w powiecie sokołowskim, gdzie realizowano różne scenariusze związane z zagrożeniami na zamarzniętych zbiornikach. Doskonalenie zawodowe naszych strażaków przygotowuje ich do różnych sytuacji – dodaje.

Zapraszamy do odwiedzenia bardzo ciekawej strony internetowej www.straz-przasnysz.pl, gdzie można znaleźć wiele różnych informacji na temat bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że użytkując różnego rodzaju urządzenia w domu czy mieszkaniu, poruszając się po drodze lub przechodząc obok osoby, której grozi wychłodzenie jesteśmy odpowiedzialni za czyjeś życie. Zainteresowanie się dziwnie zachowującymi się osobami oraz wykonanie telefonu alarmowego 112, 999, 998 lub 997 może pomóc w uniknięciu tragedii.

Źródło Info/Karolina
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments