74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września 1939 r. żołnierze sowieccy przekroczyli granicę i rozpoczęli atak na Polskę. W Warszawie, w obchodach 74. rocznicy tych wydarzeń, uczestniczył Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Hymn Sybiraków – pieśń upamiętniająca męczeńską drogę wypędzonych na wschód Polaków. Podczas uroczystości odbył się apel pamięci oraz wspólna modlitwa za ofiary radzieckiego ataku na Polskę. Spotkanie uświetniła salwa honorowa. Zaproszeni goście złożyli wieńce pod kamieniem Matki Sybiraczki.

Związek Radziecki napadł na Polskę 17 września 1939 r., bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. Decyzja o zaatakowaniu Rzeczypospolitej zapadła 23 sierpnia w efekcie podpisania tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow. Pamięci wszystkich, którzy zginęli oraz tych wywiezionych do łagrów na Syberię, poświęcony jest Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Monument, autorstwa Maksymiliana Biskupskiego,  przedstawia wagon kolejowy wypełniony krzyżami. Na torach wykute są nazwy miejsc kaźni Polaków.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments