14 PSS Przasnysz: Inscenizacja bitwy pod Waliłami 1863. Dzień I

W dniach 27-28 kwietnia 2013 roku w Uroczysku Piereciosy koło Walił (gm. Gródek, podlaskie) odbyły się wojewódzkie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W uroczystościach wzięli udział rekonstruktorzy z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

O godz. 12:00 27 kwietnia w sobotę odprawiono uroczystą Polową Mszę Świętą, następnie odbył się Apel Poległych i złożenie kwiatów na mogile powstańców. Posadzono też uroczyście ‚Las Powstańców Styczniowych’ który będzie służył jako żywy pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym. W międzyczasie od rana można było zwiedzać obozowisko Powstańcze odwzorowane do realiów lat 1863.

Ok. godz. 16-tej rozpoczęła się długo oczekiwana inscenizacja historyczna bitwy pod Waliłami (Lub inaczej pod Piereciosami). Licznie zebrani widzowie z zaciekawieniem obserwowali zmagania wojsk Powstańczych złożonych ze strzelców i kosynierów z jazdą kozacką. Huk wystrzałów z dział i broni czarnoprochowej niejednego zmusił do zakrycia uszu a gęsta mgła dymna zakryła niemal całe Uroczysko. Po ciężkich walkach i wybiciu kosynierów przez grad kul pokonani zostali również strzelcy.

Po inscenizacji ponownie zwiedzano obozowisko w którym można było zasmakować pieczonego nad ogniskiem dzika, lub tradycyjnie pieczonych kiełbasek. Późnym wieczorem rekonstruktorzy udali się do miejsca spoczynku by wypocząć przed kolejnym dniem pełnym żywej historii.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy
GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
– Leśnicy jako kosynierzy.
Rosjanie
– Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY”
– Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich
– Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie jako dragoni.
. Cdn.

Zobacz historię bitwy pod Waliłami

Zobacz galerię zdjęć.


Mariusz Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments