Zmiany w podstawie programowej. Zniknie „Mitologia”, pojawią się opowiadania o Karolu Wojtyle i „Władca pierścieni”

W piątek, 13 sierpnia Minister Edukacji i Nauki podpisał projekty rozporządzeń, które zmieniają podstawę programową na różnych poziomach kształcenia. Zniknęła „Mitologia” i „Żywoty Świętych”, a w młodszych klasach wprowadzono opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły.

 

Zmiany, jakie mają wejść w życie od 1 września 2021 roku, czyli za kilka dni, związane są z wykazem lektur z języka polskiego w różnych szkołach i klasach.

– Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników) – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Z listy lektur klasach I-III usunięto takie książki jak „Zaczarowana zagroda”, ”Oto jest Kasia”, „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” i „Sposób na Elfa”. Mają je zastąpić „Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, czy „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” (fragmenty).

W klasach IV-VI usunięto natomiast „Winnetou”, a w klasach VII-VIII książkę Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Listę rozszerzono o „Pinokia”, „Zwiadowców. Księga 1. Ruiny Gorlanu”, „Topsy i Lupus”, „Klechdy sezamowe” i „Kubusia Puchatka”.

 

W listach lektur szkół średnich także wprowadzono olbrzymie zmiany. Usunięto „Mitologię” Jana Parandowskiego, „Wielki testament” Françoisa Villon, a także „Żywoty świętych” (fragmenty) Piotra Skargi. Lista lektur uzupełniających została rozszerzona o „Listy do matki” (fragmenty) Słowackiego, „Listy z podróży do Ameryki” (fragmenty) Henryka Sienkiewicza, „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego oraz „Władcę pierścieni. Drużyna pierścienia” Tolkiena.

 

Od września 2023 roku do liceum ogólnokształcącego i technikum ma zostać wprowadzony nowy przedmiot – historia tańca. Ta zmiana została wprowadzana na wniosek ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
2 lat temu

Z tą historią tańca to pojechali…

mixer
mixer
2 lat temu

Marku czekamy na Twoją opinię

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  mixer

A co tu komentować? Napisałem już, co myślę o Panu Czarnku. Nie było podstaw do zmiany opinii.