Zerowa stawka VAT na żywność do końca marca. Premier Donald Tusk: „moja rekomendacja jest taka, by wrócić do 5 proc.

Do końca marca obowiązuje stawka VAT na żywność w wysokości 0 proc. Ministerstwo Finansów tymczasem pracuje nad nowymi rozwiązaniami.

 

We wtorek podczas konferencji prasowej, o decyzje rządu w sprawie stawki VAT na żywność, pytany był premier Donald Tusk. Z końcem marca przestanie bowiem obowiązywać zerowa, obniżona stawka, która wprowadzona została w Polsce 1 lutego 2022 r.

– Siedzimy z ministrem finansów Domańskim i innymi ministrami nad takimi działaniami, które pozwolą nam na przedłużenie różnych działań ochronnych dla konsumentów, choć może nie w takim zakresie, jak w najbardziej krytycznym okresie – powiedział premier Donald Tusk.

Dodał, że na razie nie może określić precyzyjnie tej pomocy. „Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność. Możemy wrócić do stawki zerowej w każdej chwili” – zapowiedział.

„Rozmawiałem z ministrem finansów, sytuacja – jeśli idzie o ceny żywności – jest zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów notujemy rekordowo niskie ceny niektórych produktów. Inflacja w marcu powinna jeszcze spadać, stabilizować się na niskim poziomie – stwierdził.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadek
Tadek
2 miesięcy temu

Tussk nie chcemy ale muszem. To ten sam co podniósł vat na 23% ?

Janek
Janek
2 miesięcy temu
Reply to  Tadek

23% tylko na rok.

MoGa
MoGa
2 miesięcy temu
Reply to  Tadek

i nie dało sie tego zmienić przez 8 lat ?